Управление на дигиталния живот на децата: Обучение за родители и учители

Технологичната ера, безспорно, направи живота ни по-лесен, но като всяко хубаво нещо идва със своите предизвикателства. В интернет пространството, подобно на реалния живот, повечето възможности съчетават повече рискове.

“Затова днес дигиталните умения и уменията да управляваме дигиталния си живот са по-важни и по-необходими от всякога. Говорим не само за тази нужда при децата като най-уязвима група, но и за техните родители и учители, които трябва да бъдат техните пътеводители в дигиталния свят”, отбелязва Боян Иванович, директор “Корпоративни комуникации” в Yettel. Телеком операторът вече от години работи върху темата за безопасен интернет чрез кампанията си Digital Scouts, която през 2023 г. разшири своето въздействие и обучи хиляди онлайн потребители на различни възрасти.

С разрастването на интернет се увеличават видовете заплахи – измами, кражба на лични данни, откраднати профили в социалните медии, кражби на пари от кредитни и дебитни карти. На този фон съществува и проблемът с непознаването и ниската осведоменост на хората за инструментите, с които могат да управляват своя дигитален живот.

Кибертормозът е най-честата заплаха във виртуалната среда, като почти всеки потребител в интернет някога е бил изложен на някакъв вид тормоз. Детската психика може да реагира различно от тази на възрастните, които често разпознават защитни реакции. Възрастта, обаче, може да направи тийнейджърите по-уязвими, особено когато става въпрос за изнудване с неприлично съдържание.

Киберхищниците представляват сериозен проблем както за подрастващите, така и за техните родители. Те използват технологии и различни стратегии, за да измамят потребителите да споделят конфиденциална информация. Пример за това е измамата при продажбата на телефон онлайн, където “купувачът” подканва продавача да въведе банковата си информация, след което измамниците източват картата.

Публикуването на лична информация онлайн също представлява сериозен риск, тъй като малко хора осъзнават, че търсене за тях може да открие значителни детайли за тях, които в погрешни ръце могат да бъдат злоупотребени.

Пропуските в сферата на безопасността в интернет може да се дължат на различни фактори, включително в семейната среда и училищните програми, които не са адаптирани за новата дигитална реалност. Според екипа на Yettel, един от водещите телекомуникационни доставчици, създаването на безопасна онлайн среда изисква съвместни усилия от страна на бизнеса, експертите и възрастните, които трябва да предават важни послания на най-уязвимите и да ги защитават от онлайн опасностите.

“Досега сме акцентирали предимно върху защитата на най-уязвимите – децата. Въпреки това, според нашите изследвания и обратната връзка от уебинарите през тази година, родителите и учителите също имат нужда от обучение и развиване на добри дигитални умения. Те играят най-сериозна роля и носят отговорност в процеса на обучение на децата”, казва Боян Иванович, директор “Корпоративни комуникации” в Yettel.

Технологичният бизнес играе ключова роля в този процес, предоставяйки необходимите инструменти, технологии и ресурси за подкрепа на образователните и информационни инициативи. Сътрудничеството между бизнес сектора, експертите и образователните институции може да допринесе за създаването на ефективни образователни програми, насочени към развитие на дигитални умения и безопасност в интернет.

В крайна сметка, успешната борба с онлайн заплахите изисква обединени усилия от страна на обществото като цяло, като се включат и бизнес секторът, експертите и родителите. Всички те трябва да работят заедно, за да създадат информирано и отговорно дигитално общество, където всеки има необходимите знания и умения да управлява своя дигитален живот и да се защитава от потенциални опасности.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *