Президентът на САЩ Джо Байдън подписа приетия от Конгреса пакет от законодателни актове, които осигуряват близо 61 млрд. долара допълнителна военна и икономическа помощ за Украйна, както и помощ за други съюзници на САЩ. “Това е голям ден за Америка, за Европа и за световния мир… Това е нещо, което ще има значителни последици… То ще направи Америка по-сигурна, ще направи света по-сигурен”, заяви ръководителят на Белия дом.
В момент, когато Киив страда от недостиг на въоръжение, този пакет от помощи е особено важен, тъй като доставката на американски оръжия ще позволи на украинските сили да постигнат нещо повече от това, че просто да се държат. Пакетът вероятно ще включва системи за противовъздушна отбрана, ракети (включително ATACMS) и артилерийски снаряди. Дефицитът им неотдавна доведе до завземането от руските сили на още стотици квадратни километри украинска територия. С пристигането на помощта Украйна ще може да се противопостави на въздушното превъзходство на Русия, да прекъсне линиите за снабдяване и да забави напредването на руските сили.
Отлагането на одобряване на помощта за Украйна доведе до това, че Силите за отбрана загубиха някои територии в източната част на страната. “Последиците от забавянето се усетиха в Украйна. През последните шест месеца страната беше принудена да пести боеприпаси и това доведе до загуба на някои територии в източната част на страната, особено в Авдиивка”, каза по време на брифинг Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на президента на САЩ. Той призна, че процесът е отнел “твърде много време”. Съливан обаче отбеляза, че макар обявеният на 24 април пакет от американска военна помощ в размер на 61 млрд. долара “да е чудесна новина за Украйна”, украинските сили все още са подложени на сериозен натиск на бойното поле.
Великобритания протяга ръка на помощ
След Щатите правителството на Обединеното кралство обяви най-големия пакет от военна помощ за Украйна в размер на 500 млн. паунда. Това съобщиха от пресслужбата на британското правителство. Очаква се министър-председателят Риши Сунак да обяви отпускането на помощта по време на посещението си в Полша.
Тези 500 млн. паунда ще бъдат използвани за бърза доставка в Украйна на спешно необходими боеприпаси, средства за противовъздушна отбрана и бронирани машини, както и безпилотни летателни апарати, които ще бъдат закупени във Великобритания.
Пакетът от военна помощ ще включва, наред с другото: 60 лодки, включително катери за морски рейдове и водолазни катери и морски оръдия; повече от 1600 „ударни“ и зенитни ракети, както и допълнителни крилати ракети Storm Shadow; над 400 транспортни средства, включително 160 бронирани автомобила Husky, 162 бронирани автомобила и 78 високопроходими автомобила; и почти четири милиона боеприпаси за стрелково оръжие.
По-рано през април министърът на отбраната Грант Шапс заяви, че Обединеното кралство обмисля да прехвърли на Украйна първите образци на лазерната система за противовъздушна отбрана DragonFire. Освен това компанията BAE Systems подписа споразумение с правителството на Великобритания за поддръжка и ремонт на оръдия L119 в Украйна.
Плановете на държавите на ЕС
Сега се очаква и Европейският съюз да засили помощта си за Украйна в областта на отбраната и сигурността. Блокът увеличава капацитета си за производство и доставка на оръжие, се казва в изявление на ЕС, направено на срещата на Форума за сътрудничество в областта на сигурността на ОССЕ във Виена. “Заедно с нашите партньори от Г-7 засилваме помощта за отбрана и сигурност за Киив и увеличаваме капацитета за производство и доставка. Споразумяхме се да подкрепим усилията за подпомагане на Украйна в разработването на бъдещи сили, способни да се защитават и да възпират агресия”, посочено е в съобщението. Европейският съюз приветства одобрението на Конгреса на САЩ на законопроекта за помощ за Украйна, което показва трансатлантическата подкрепа в противодействието на руската агресия.
“ЕС и неговите членове потвърждават, че Русия трябва незабавно да прекрати агресивната си война, да сложи край на страданията и разрушенията и напълно и безусловно да изтегли всички свои войски и военната техника от цялата територия на Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници. Осъждаме продължаващата военна подкрепа за руската агресивна война срещу Украйна от страна на Беларус, Иран и КНДР. Призоваваме всички държави да не оказват материална или друга подкрепа на агресивната война, която е грубо нарушение на международното право и на основните принципи и ангажименти на ОССЕ”, отбелязано е в изявлението.
Западните политици най-накрая осъзнаха заплахата, която представлява теоретичното решение на някои страни от ЕС да водят Киив за “ръчичките” към непринуден мир с Москва. Кремъл вече е пролял достатъчно кръв, за да се успокои и отстъпи, така че Западът трябва да предоставя на Украйна все повече оръжия и средства за победа над международния агресор, вместо перо за подписване на “мирни” договори.
Людмила Балканова. политически анализатор
Вашият коментар