„Това е ваше, това е наше”: Шолц се обърна остро към Путин

Германският канцлер Олаф Шолц изрази критиката си към агресивните амбиции на руския лидер Владимир Путин и подчерта, че ще засили натиска върху него, за да го убеди в погрешността на подхода му.
Шолц изтъкна, че мирогледът на Путин му позволява произволно да прекроява картата на Европа, очертавайки линии в стил “това е ваше, това е наше”. Но това не трябва да бъде така, заяви германският канцлер на 2 октомври по време на “диалог с гражданите” в Хамбург.
“Ще направя всичко възможно, за да засиля значително натиска върху руския президент (Путин – УНИАН), така че той най-накрая да осъзнае, че не може просто да каже: “Ще продължа, докато не постигна целта си, независимо колко живота ще струва това, включително живота на собствените му войници”, каза Шолц.
Официалният представител призова света също да предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че войната на “Путин” в Украйна най-накрая ще приключи.

Според него, каквото и да казва Путин на света, същността на действията му в Украйна е следната – това е завладяване на чужда държава. “Всъщност става дума за завладяване на една държава, за нищо друго”, изтъкна Шолц.
Той изброи, че Русия вече е нанесла много щети на Украйна: тя продължава да убива хора, да унищожава икономиката и да минира територията. Но Путин не се интересува от подобни “обстоятелства”, за него най-важното е да запише собственото си име в учебниците по история, изтъкна германският канцлер.

Германия е готова да подкрепи Украйна и ще продължи да го прави, докато е необходимо. Вярваме, че Украйна ще успее да спечели тази война, тъй като украинците се борят за домовете си и за свободата си. Олаф Шолц неведнъж е подчертавал, че амбициите на Путин в Украйна са свързани с превземането на друга държава и се осъждат от международната общност.


Германия се противопоставя на империалистическите стремежи на Путин, тъй като неговите амбиции са насочени единствено към разширяване на влиянието му, като се пренебрегват интересите на гражданите и държавата. Войната, започната от Путин, принуди западните държави да преразгледат отношенията си с Русия, да увеличат военното присъствие на НАТО в Прибалтика и да укрепят алианса в стремежа си да избегнат зависимостта от Русия по всякакъв начин. Това е така, защото Европа е демократичен съюз, в който няма място за диктатори и авторитарни управници, а страните от региона се стремят да поддържат демократичните ценности и принципи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми