Тагарев за стратегията на България: Инвестираме в сигурността и подкрепяме Украйна 

Ако Русия спечели войната в Украйна, следващите няколко години ще видим продължение на нейната агресивна политика. Поради това стратегическият интерес на нашата държава е Украйна да постигне победа, заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев пред БНТ.

По неговите думи България отговаря на нормативите на НАТО, заделяйки поне 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за военни нужди. През следващата година този процент ще бъде 2,05%, а през 2025 г. – 2,3% от БВП, както посочи министър Тагарев. Бюджетът за отбрана за текущата година е с 800 милиона лева по-голям в сравнение с предходната, а през следващата година той ще бъде увеличен още с 800 милиона лева.

Тези разходи включват финансирането на три големи военни проекта за ВВС, сухопътни войски и ВМС. Общата сума на тези проекти е 18 милиарда лева, от които вече са заложени 9 милиарда лева.

Министърът на отбраната отбеляза, че през първото тримесечие на 2025 г. се очаква пристигането на самолетите F-16, а от средата на същата година ще бъдат внесени и бронирани машини “Страйкър”. Той предвижда трансформация на българската армия в кратки срокове.

Според министъра необходимо е да се инвестира в зенитни ракетни комплекси и брегови ракетни комплекси. “Ще стартираме и по-малки проекти свързани със закупуването и производството на дронове”, допълни той.

Тагарев подчерта, че войната на Русия срещу Украйна представлява заплаха, макар че вниманието е насочено към други региони като Газа. В частност той спомена за рискове, свързани със свободата на корабоплаване, морските мини, дроновете и други.

Относно военната обстановка, Тагарев посочи, че в Украйна се водят тежки боеве, като всеки ден загиват по 1000 души от едната страна. Той отбеляза, че не е ясно колко са жертвите от другата страна и че няма териториални промени. Министърът изрази съмнение във възможността за контраофанзива при липса на авиация в украинската армия.

Тагарев намери за странна идеята да се покани руският посланик за интервю по БНР: “Трудно бих си представил през 1940 г. Би Би Си да излъчи интервю с германския посланик. Не виждам необходимост да чуем какво казва страната, която ни е обявила за враг.”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми