Около 32% от българските граждани са преминали курс по първа долекарска помощ, но експертите препоръчват редовно обновяване на тези знания през годините. Това посочи д-р Надежда Тодоровска, заместник генерален директор на Българския Червен кръст (БЧК), в интервю за БТА по повод Световния ден на първата помощ, който се отбелязва днес. Мотото на тазгодишното събитие е „Първата помощ и спортът“.
Тодоровска акцентира върху значението на бързата реакция при инциденти, която може да спаси животи и да ускори възстановяването на пострадалите. Невелина Стойнева, главен специалист в Столичната организация на БЧК, също подчерта, че състояния като инфаркт, инсулт, хипотермия и травми с открити рани изискват спешна първа помощ. Тя припомни, че базовите техники, усвоени по време на курсовете, могат да направят разликата преди идването на медицинския екип.
Тодоровска и Стойнева смятат, че този ден е подходящ момент да се припомни колко е важно да можем да помагаме на хора в нужда. Тази година в Южния парк в София ще се проведе специално събитие по случай Световния ден на първата помощ, включващо демонстрации на техники и занимания за деца. Също така, в 12:00 ч. участници и посетители ще се хванат за ръце като символ на единството в подкрепа на каузата.
Значението на актуализирането на знанията
Д-р Тодоровска отбеляза, че за водачите на МПС курсът по първа помощ е задължителен при получаване на шофьорска книжка, но знанията имат нужда от периодично опресняване. Тя призова хората, които са минали курса, да го повторят на всеки пет години. Сертификатите, издавани от БЧК, са валидни в този срок и са признати от Референтния център по първа помощ в Париж.
Тодоровска също коментира, че в някои държави хората, които работят с деца, не могат да практикуват професията си без валиден сертификат за първа помощ. Тя спомена и значимостта на бързата реакция при спортни инциденти, като припомни случая с футболиста Кристиан Ериксен, който колабира по време на мач на Европейското първенство през 2020 г. и бе спасен благодарение на своевременната медицинска намеса.
Обучения за деца и млади хора
Невелина Стойнева подчерта колко важно е да започнем обучението по първа помощ от ранна възраст. Тя обясни, че БЧК организира програми за деца, включително в детските градини, където децата учат чрез ролеви игри основни техники за помощ. Родителите също могат да запишат своите деца в курсове, предлагани от Младежкия Червен кръст. Тези знания могат да помогнат на децата да разпознават опасни ситуации и да реагират правилно.
Д-р Витан Витанов от сдружение „Академия за първа помощ“ подкрепя обучението на децата и посочи, че във Великобритания децата от ранна възраст се учат на основни техники за спасяване, като например сърдечен масаж. Витанов вярва, че това създава общество, подготвено да реагира адекватно в критични ситуации.
Целеви групи за обучение
Витанов разказа, че Академията за първа помощ обучава хора от различни групи вече над 10 години. Сред тях най-често се включват родители, спортни ентусиасти и учители. Той добави, че познанията за оказване на помощ са особено важни на обществени места и при инциденти на пътя. Стойнева и Витанов призоваха всички да имат комплект за първа помощ и редовно да проверяват материалите в него, включително сроковете на годност на медикаментите.
Вашият коментар