В София днес ще бъде открита 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН). Форумът ще започне в 9:30 ч. в столичен хотел и ще привлече около 500 делегати от 195 държави. Те ще участват в научни конференции, посветени на климатичните промени и адаптацията към тях. Делегатите ще обсъдят изготвянето на докладите на организацията в седмия цикъл на оценка, който започна през юли миналата година с избора на нов председател и нови членове на Бюрото на IPCC, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
На откриването ще присъстват служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, кметът на София Васил Терзиев и други представители на институциите. Приветствия ще поднесат председателят на IPCC Джим Скиа, президентът на Световната метеорологична организация (СМО) Абдула Ал Мандус и заместник-изпълнителният директор на Програмата на ООН за околната среда Елизабет Марума Мрема. След откриването ще се проведе брифинг за медиите.
МОСВ подчертаха, че днешното откриване на 61-вата сесия на IPCC в София е важно събитие за България, тъй като затвърждава ролята на страната ни като активен участник в международната климатична дипломация. Според министерството, изменението на климата е глобален проблем, който изисква решения от международните институции като IPCC, но тези решения трябва да бъдат взети от държавите.
Тази вечер от 22:00 и 23:30 ч. ще се проведе светлинната 3D прожекция „Хоризонт“, посветена на климата и връзката между човека и природата, на Националния дворец на културата.
Домакинството на България на IPCC ще продължи до 2 август и включва съпътстваща програма с научни дискусии в столицата и извън нея. Началото бе поставено с конференция в Българската академия на науките, посветена на климатичните изменения в Черноморския регион. На 30 юли е предвидена Национална конференция на тема „Климатичните политики като възможност за инвестиции в развитие на градската среда“.
IPCC, създаден през 1988 г. от СМО и UNEP, предоставя редовни научни оценки за изменението на климата, неговите въздействия и бъдещи рискове, както и възможности за адаптиране и смекчаване. Докладите на IPCC играят ключова роля в международните преговори за изменението на климата. Експертите доброволно оценяват научни статии и предоставят обобщения за „двигателите на изменението на климата“. IPCC е разделен на три работни групи: Физическа научна основа за изменението на климата, Въздействия, адаптация и уязвимост и Смекчаване на изменението на климата, поясниха от МОСВ.
Вашият коментар