Огромен обем битови отпадъци замърсява северния бряг на Варненското езеро, предизвиквайки вълна от възмущение в социалните мрежи. Публикуваните снимки доведоха до множество критични коментари, а институциите започнаха проверка по случая.
Паисий Любенов, който тренира деца по кану-каяк, ежедневно се сблъсква с проблема. Според него пластмасови опаковки, автомобилни гуми и други отпадъци непрекъснато се носят по водата и се трупат по брега, променяйки облика на езерото.
„Аз ги наричам пътуващи боклуци, защото с посоката на вятъра те или се наслагват, или отиват на някъде и после вятърът отново ги връща. За съжаление, това прекрасно езеро започва да се превръща в сметище“, споделя той пред БНТ.
Екоинспекцията във Варна е научила за ситуацията от социалните мрежи и е предприела разследване. Установено е, че боклукът е бил отнесен от дъждовните води чрез едно от деретата на града.
„Опазването и чистотата му са под контрола на Община Варна. Веднага сме издали предписание на кмета в срок до 10 март да се предприемат почистващи дейности на самото дере и в района, където е замърсено Варненското езеро“, заявява Ерджан Себайтин, директор на РИОСВ-Варна.
От Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, което стопанисва замърсения терен, обясняват, че мащабът на почистването ще изисква значителни финансови средства. Освен това теренът не попада в зоната, за която те носят пряка отговорност, тъй като там няма пристанищни съоръжения.
Допълнително предизвикателство е трудният достъп до мястото, който ограничава използването на тежка техника. Дори и по вода придвижването е затруднено заради плитчините. Въпреки това, отстраняването на отпадъците е наложително.
„Това замърсяване на Варненското езеро и на стотици други замърсявания са в резултат на липсата на култура по отношение на чистотата на средата, в която живеем. Замърсяванията ги правят български граждани, то не идва от някъде….нека пазим чиста тази околна среда, защото ние живеем в нея, това се отразява на нас…Възможността на институциите са ограничени, ако гражданите нямат висока култура по отношение на чистотата на околната среда“, допълва Себайтин.
Според регионалната инспекция само в последните две седмици са постъпили над 200 сигнала за нерегламентирани сметища в областта.
Вашият коментар