,

Саботаж и бездействие: Кьовеши разкри проблеми в разследванията на Европрокуратурата в България

Разследването на голямо дело от Европейската прокуратура в България е било саботирано от полицията. Бяха пропуснати важни действия, които доведоха до щети над 70 милиона евро, обяви главният европейски прокурор Лаура Кьовеши в интервю за вестника “Сега” на 9 ноември. 

Според Кьовеши има необходимост от решаване на проблемите във взаимодействието с полицията. Тя поясни, че разследванията на Европрокуратурата са затруднени от ограниченията в броя на делегираните европрокурори в България, които са само 7 и се справят със стотици случаи. Кьовеши отбеляза, че недостигът на полицейски служители допринася за забавяне на разследванията.

“Ще ви дам пример с едно разследване, свързано с договор – голямо дело с щети за повече от 70 милиона евро. Европейските делегирани прокурори са наредили на полицията да извърши претърсване. И познайте какво? Полицаите не са влезли във всички офиси в тази сграда. Те са пропуснали да влязат точно в най-важния офис“, посочи тя, правейки знак за кавички.

Кьовеши отбеляза, че вече е подадено оплакване, а в процеса се извършва дисциплинарна проверка. Тя не разкри допълнителни детайли, но подчерта важността на изясняване на обстоятелствата, включително дата на извършване на претърсването и компетентността на МВР в този контекст. Повече подробности главният европейски прокурор не даде, така че не е ясно, кога е бил този инцидент и съответно – за МВР под чия власт става въпрос.

Схеми с обществени поръчки

В интервюто Кьовеши подчерта, че в България има проблеми с обществените поръчки. В частност често се повтарят случаите с предсрочно прекратяване на договорите с процедура за възобновяване за същия проект, което представлява опасност от двойно плащане. “Проект се възлага на някаква компания, тя започва да строи – път, болница или каквото и да е, а след определен период декларира, че са завършили 40% от строителството. Получават си парите, но всъщност са завършили само 10%. Договорът се анулира и след това се стартира нова процедура. Така че това са пари, които са загубени, но фирмата е на печалба. Такъв тип случаи разследваме”, заяви тя, но не разкри дали се засягат висшите етажи на властта.

Главният европрокурор призова за по-голям обмен на информация с одитните институции и подчерта важността на сигналите от гражданите и журналистическите разследвания. По думите ѝ Европрокуратурата има стотици случаи за раследване, сред които някои са с голямо обществено въздействие или са свързани с критична инфраструктура с огромни суми, но повечето са започнати служебно. 

Увеличение на броя на полицаи от ЕС в България

Тя посочи, че с новия закон, приет през тази година, Европрокуратурата ще разполага със свои полицаи в България, които ще работят по разследванията. Очаква се да бъдат назначени 16 служителя. 

Тя не потвърди дали офисът ѝ извършва разследвания по отношение на лица и фирми, които са обект на санкции по закона “Магнитски”. По въпроса защо нямаше среща вчера със заместващия главен прокурор Борислав Сарафов, Лаура Кьовеши посочи, че просто не е имала достатъчно време за включване в програмата си в рамките на 24 часа в България. Тя добави, че очаква бъдеща среща с изпълняващия функциите главен прокурор, когато той предприеме визита си в Люксембург.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *