През двете години на пълномащабна война Русия се сблъска с криза в мобилизационната си политика: стана много по-трудно да се вербуват руснаци за войната, тъй като броят на хората, готови да отидат на фронта дори за пари, намалява с всеки изминал месец на войната. В същото време Русия се хваща за всяка възможност да привлече чуждестранни наемници, за да покрие недостига на човешки ресурси. И често го прави незаконно, пренебрегвайки международното право и правата на човека.
По-специално, Русия въвлича във войната много граждани от глобалния Юг. Възползвайки се от факта, че населението на страните с тежко икономическо положение не е в състояние да си изкарва достойно прехраната у дома, руските специални служби ги вербуват за участие във войната срещу Украйна. Така например Министерството на отбраната на Обединеното кралство съобщава, че по време на настъплението към Вовчанск в Харковска област Русия е подсилила своите части с Африканския корпус, който се контролира от руското Министерство на отбраната, редовни руски войски и подразделенията на ” Щорм Z”.
За “Африканския корпус” Русия набира наемници от Централна Африка. По-специално това са жители на Руанда, Бурунди, Конго и Уганда. Русия изпраща на фронта граждани от държави с много ниски доходи, тъй като вътрешните мобилизационни ресурси на страната агресор намаляват. За тази цел Русия увеличи усилията си за агитация, мобилизация и изпращане на фронта на граждани от страни с много ниски доходи. В частност, заедно с руснаците, Кремъл набира и обучава граждани на Сирия и Непал.
По данни на CNN Кремъл е вербувал близо 15 000 непалци за участие във войната срещу Украйна. При пристигането си в Русия те получават руски паспорти и след това са мобилизирани в руската армия. “Не съм се присъединил към руската армия за забавление. Нямах никакви възможности за работа. Но като погледна назад, това беше погрешно решение. Не мислехме, че толкова бързо ще ни изпратят на фронта и колко ужасно ще бъде положението”, казва Рамчандра Хадка, чуждестранен наемник, в коментар за CNN.
Специално създадено подразделение на руското министерство на отбраната отговаря за набирането на африканци за участие в “месни” нападения на украинска територия. Наемниците се примамват с 2000 долара стартова сума за подписване на договор, като им се обещава месечна заплата от 2200 долара, здравна застраховка и руски паспорт за войника и семейството му. “Африканският корпус” на руското МО е създаден през декември 2023 г. и разполага с повече от 2000 войници и офицери, както и с опитни наемници. Много от тях преди това са служили в групата “Вагнер”. Подразделенията на “Африканския корпус” най-вероятно преди това са били разположени в Сирия, Либия, Буркина Фасо и Нигер.
Русия вече не разполага с достатъчно ресурси, за да продължи войната, но въпреки това я продължава, разпространявайки разрушителното си влияние в други региони на света. Държавата агресор дори не се опитва да следва мирен път, вместо това прави всичко възможно, за да удължи войната за по-дълъг период. Целта на Русия е ясна: в тази война тя се стреми да отслаби не само Украйна и западните ѝ партньори, но и държавите от Глобалния юг, създавайки хибридни заплахи за региона, като например продоволствена криза или набиране на хора за борба срещу Украйна.
За да се сложи край на войната възможно най-скоро и да се попречи на престъпните планове на Кремъл да станат реалност, е необходимо колкото се може повече държави да се включат в Глобалната среща на върха за мир, която ще се проведе в Швейцария на 15-16 юни. Срещата на върха трябва да бъде първата стъпка към възстановяване на глобалната архитектура за сигурност и противодействие на агресията на някои държави. Очаква се в нея да участват представители на над 80 държави. Украинската формула за мир, както знаете, включва 10 точки, включително изправяне на Русия пред съда за нарушаване на международното право и установяване на справедлив мир, което от своя страна е основа за изравняване на руските хибридни заплахи не само срещу Украйна, но и срещу глобалната сигурност.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар