Русенският митрополит Наум коментира казуса със затворения храм “Св. Николай” в София, известен като Руската църква. На 22 септември църквата осъмна заключена с катинар след като България експулсира предстоятеля й архимандрит Васиан и още двама служители на храма за шпионска дейност и като заплаха за националната сигурност. За затварянето на църквата заявиха и от МВнР на РФ.
Митрополит Наум напомня, че Руската църква в София е построена с благословението на българския Светия Синод като храм в двора на тогавашната руска легация. Осветена е през 1914 година от български свещеници, без участието на руски архиереи. От 1936 година е предадена на българската православната църква.
Митрополит Наум отбелязва и факта, че в храма са назначавани български свещенослужители, които са служили заедно с руски духовници емигранти. А от 1953 година Руската православна църква започва да изпраща периодично свой официален представител в храма.
След 1917 г. храм „Св. Николай” е обслужвал богослужебните нужди на руската емиграция в София, но през 1936 г. по настояване на съветското правителство църквата се отнема от руските емигранти и се предава на българското правителство, което от своя страна го предава на Българската православна църква.
През 1944 г. храмът е силно повреден, като през 1945/1946 г. е реставриран от Софийската митрополия, а в него през следващите години са назначавани различни български свещенослужители-ефимерии, а заедно с тях са служили и руски духовници-белоемигранти, постоянно пребиваващи в страната ни след Октомврийската революция.
По решение на РПЦ, през м. ноември 1953 г. в бившата легационна църква „Св. Николай” в София е открито подворие, с представителни функции, като ефимериите в него продължават да бъдат назначавани от Софийската митрополия, а Руската църква започва да изпраща периодично свой официален представител.
През 1977 г. в храма са завършени поредните реставрационни работи, а през 1981 г. по случай честването на 1300 години от основаването на българската държава, е позлатен и интериорът в него..
През последните години българските свещеници по неясни за нас причини са последователно отстранени от този храм, което по принцип е абсурдно, пише още митрополит Наум. И добавя, че неговата материална собственост не може да бъде считана за руска, по същия начин, както и Българската Православна Църква не може да претендира, че храмът-подворие в Москва, е българска собственост.
И добавя – считаме, че заключването на храм “Св. Николай” от странични лица е недопустимо, като следва Софийският митрополит веднага да се разпореди той да бъде отворен, като се възстановят и богослуженията в него.
Митрополит Наум завършва изложението си на фактите с призив Софийският митрополит да отвори църквата:
“Считаме, че заключването на храм „Св. Николай” от странични лица е недопустимо, като следва Софийският митрополит веднага да се разпореди той да бъде отворен, като се възстановят своевременно и богослуженията в него”.
Вашият коментар