,

Решението на Хагския арбитраж за компенсация на Украйна 

5 млрд. долара за активите, завладени от Русия в окупирания Крим, са необходимата компенсация за щетите, причинени от терористичната държава.

След началото на хибридната война на Русия срещу Украйна през 2014 г. и в резултат на това – окупацията на Автономна република Крим, един от начините, по които РФ реализира агресивната си политика, стана незаконно завземане на суверенни украински активи в различни сфери. Това включва и собствеността на държавната компания “Нафтогаз Украйна”, която се намира на територията на анексирания полуостров. Ръководството на държавата-агресор вярваше, че международната общност ще игнорира това беззаконие и че Русия ще получи само формални санкции.

Но Украйна, защитавайки се от военна интервенция от страна на северната си съседка, започна всички необходими правни процедури за защита на заграбените активи, включително чрез подаване на искове до международни съдебни институции.

Пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна доведе до най-големите загуби, понесени от украинската икономика след Втората световна война. В резултат на военните действия бяха разрушени цели градове и села, индустриални предприятия бяха унищожени или разграбени, десетки хиляди цивилни граждани бяха убити, а милиони станаха бежанци. Освен това окупаторите извършиха екологични престъпления в окупираните територии на Украйна, което от своя страна доведе до загуби за много милиарди долари.

Всички тези престъпления няма да останат без ответна реакция, а Русия на Путин ще бъде подведена под пълна отговорност за циничното нарушаване на международното право. Доказателство за това е неотдавнашното решение на британския съд, който призна решението на Хагския арбитражен съд да компенсира Русия с 5 млрд. долара в полза на “Нафтогаз Украйна” за иззетите активи във временно окупирания Крим.

Няма съмнение, че този процес само ще се разраства и ще придобива широко разпространение в бъдеще. Същевременно, наред с решенията на международните съдебни инстанции, въпросът за конфискацията на замразените руски активи е обещаващ начин да се насърчи Русия да спре войната. По груби оценки само в страните от Г-7 се намират замразени руски държавни активи на стойност около 280 млрд. долара. Изземването на тези активи би могло да осигури алтернативен източник на финансиране за Украйна, особено предвид очакваните значителни разходи за следвоенно възстановяване. 

Реагирайки на това, държавите от Г-7 наскоро активизираха преговорите за създаване на механизми за конфискация на приблизително 300 млрд. евро от замразените руски активи, което е радикална мярка, представляваща наказание за терористичната държава.

В същото време някои практически стъпки в тази насока вече бяха предприети от водещите държави от ЕС. По-специално, Генералната прокуратура на Германия потвърди подаването на молба до съда за конфискация на руски активи на стойност 720 млн. евро.

Тези действия на водещите европейски държави са положителен сигнал за украинското ръководство. Подобно решение ще улесни следвоенното възстановяване на страната и окончателно ще лиши Русия от средства, които тя ще изразходва за нуждите на войната.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми