Разлог отбелязва с тържествени чествания 111 години от освобождението на града днес с богата програма. В сутрешните часове ще бъде отслужена тържествена Света литургия в църквата „Свето Благовещение Богородично“, а от 10:30 часа ще се извие дълго детско хоро, организирано от детска градина „Радост“. Малчуганите ще играят хоро на централния площад „Преображение“ в града.
От 19:00 часа започва вечерната програма, посветена на празника. Национална гвардейска част ще представи спектакъл „Искри“, след което ще бъде извършен ритуал по вдигане на знамената, а пред паметника на Васил Левски в централната част на града ще бъдат положени венци и цветя.
Празникът на град Разлог се отбелязва по стар стил на 11 октомври с решение на Общинския съвет от 27 февруари 2018 г. От 1993 г. до 2018 г. се чества на 24 октомври по нов стил според решение на Общинския съвет от юли 1993 г.
По данни на отдел „Справочна“ на Българска телеграфна агенция (БТА) празникът е посветен на освобождението на града, който тогава се нарича Мехомия от османско иго от Родопския отряд под командването на ген. Стилян Ковачев по време на Балканската война (1912 – 1913 г.).
Освобождението на гр. Разлог (тогава Мехомия) е на 11 октомври (нов стил – 24 октомври). В Разложката котловина действа дясното крило на Родопския отряд под командването на ген. Стилиян Ковачев. По предварителния план атаката на Мехомия е предвидена за 9 октомври, но настъплението се забавя заради проблеми с координацията. На този ден се провежда най-важното в Разложко сражение край село Елешница с пристигащото от Неврокоп подкрепление от османска войска и башибозук. Българската армия успява да спре противника, да го разбие и разпръсне обратно. Сутринта на 11 октомври 1912 г. градът осъмва опразнен от османските войскови части. Под прикритието на нощта те се оттеглят без бой през Пирин. В града пристига дружина от 27-ми пехотен Чепински полк, която има задача да предотврати евентуална съпротива на мюсюлманското население или саморазправа с тях. Следобед пристига основната част на 27-ми пехотен Чепински полк под съпровода на духова музика.
Вашият коментар