Разглеждат въпроса за задължителното военно обучение за всички граждани в България

По време на дебатите и обсъжданията на Стратегическия преглед на отбраната започнаха да обговарят различни подходи от стимулиращи до задължителни мерки за военно обучение на гражданите. Писането на документа беше започнато в края на септември след поръчка от правителството, възникнала поради променената среда за сигурност.

Представя се възможност военното обучение да стане задължително за желаещите, които имат намерение да заемат позиции в МВР или в държавната администрация. Този модел е вече приложен във Франция, както напомнят участници в дебатите. Другата страна на спектъра включва стимулиращи мерки като повишаване на заплатите.

Какви са конкретните предложения?

Обсъждат се около 51 проблема, които ще бъдат подлагани на анализ и оценка спрямо тяхната тежест. Крайната цел е да се компенсира недостигът на хора в резерва, който намалява поради естествените демографски процеси.

Идеята е резервът да бъде съставен от около 3000 души, но докладът за отбраната за 2022 г. отбелязва, че само 13% от позициите са заети. Финансовата непривлекателност на службата и несъгласието на работодателите да позволят дълги отсъствия са основните причини.

Отделно от това, в последните две години се опитват да решат част от проблемите със срочната служба в доброволния резерв за шест месеца. Това предлага предимства като подкрепа с финансово възнаграждение от поне 1200 лева, защита от уволнение от основната работа и възможност за запазване като кадрови военнослужещи. Въпреки успеха, подходът среща предизвикателства, като ниско интереса и ограничен брой хора, които могат да попълнят резерва в кратки срокове.

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов обяснява, че мерките не са достатъчни. Въпреки първоначалния успех със срочната служба, интересът отслабва, и броят на участниците е съществено по-нисък. Този проблем не се отнася само до резервата, а и до кадровата армия.

Тодор Тагарев, министърът на отбраната, допълва, че мобилизационният състав се сблъсква със сериозни затруднения. Възникват тежки вътрешни дискусии, които може да се превърнат в обществени. Той посочва и положителни примери, като евродепутата Андрей Новаков, който вече се обучава в доброволния резерв. Предлага се и идеята несълужилите депутати да преминават през курсове по подготовка.

Какво гласи законът? 

През април, Конституционният съд отхвърли въпроса на служебния кабинет “Донев” дали гражданите могат да получават военна подготовка в мирно време.

Въпросът за законовата рамка изисква оценка с оглед на текущите заплахи, напомнят магистратите. Министерството на отбраната гледа на това като на “зелена светлина” за предложените политики, включително и в стратегическия преглед, който трябва да бъде завършен в края на февруари, както и във възможните промени в закона за резерва. Въпреки уверенията, забавленията и отсъствието на политически консенсус са основни предизвикателства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *