Раннохристиянският манастир във Варна ще стане нова туристическа атракция

Уникална забележителност във Варна, свързана с блестящите години на историята на България, ще бъде превърнато в туристическа атракция. Това е раннохристиянския манастир “Св. Богородица”, известен също като Теке Каарач, разположен в лозята на местността Сълзица над квартал “Възраждане”. 

В днешната пресконференция, проведена в Областната администрация на Варна, арх. Максим Недков и Дарин Дучев, инициаторите на проекта, представиха плановете си за превръщането на манастира в туристически обект.

Манастирът е изключителен не само заради своята големина, но и заради историческото значение, което носи. По време на разкопките са открити множество артефакти, които потвърждават неговия статут като важен духовен и книжовен център.

Проектът за социализация на манастира “Св. Богородица” се финансира от Фонд Култура на Община Варна и се реализира с подкрепата на Областната администрация. Целта е да бъдат привлечени средства за развитието на новия туристически обект, който ще бъде не само притегателно място за местните, но и източник на приходи от чуждестранни туристи.

Манастирът в местността Сълзица е един от най-големите на Балканите и е открит в началото на XX век от Карел Шкорпил, основател на българската археология. Разкопките започват през 1995 г. и продължават до 2007 г. Комплексът е уникален по своите размери и планировка, без аналог в българската или византийската архитектура.

Счита се, че манастирът е построен в края на IX и началото на X век по време на цар Борис I Покръстител. Той е посветен на Пресвета Богородица, а Шкорпил за първи път изказва хипотезата, че основателят на манастира е св. цар Борис. Това предположение се базира на открития оловен печат с изображението на Михаил-Борис и старобългарски надписи. Манастирът е функционирал до XVIII век.

Досега разкопаната част от манастира заема около 5 декара, което е по-малко от половината от първоначалната му площ.

Сред откритията в комплекса са голяма манастирска църква, кула с параклис, скрипториум на площ от 400 кв.метра, библиотека, училище, монашески общежития олтарна маса, ковашка работилница, аязмо, български, сръбски, византийски, турски и венециански монети. Сред тях са и изключително ценни находки като бронзов кръст от X век, на който е изобразено разпятието на Иисус Христос.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *