,

«Рамщайн» -20: в очакване на мощни решения на Запада

Днес, 19 март, ще се проведе 20-ата среща на съюзниците във формат Рамщайн. Контактната група за военна помощ на Украйна ще заседава в Германия и ще бъде ръководена от шефа на Пентагона Лойд Остин. Шефът на Пентагона замина за Германия в понеделник. Това ще бъде първото му международно пътуване след хоспитализацията. Припомняме, че срещата през февруари се проведе онлайн заради здравословни проблеми на американския министър на отбраната. В същото време Ройтерс, позовавайки се на високопоставени представители на Пентагона, отбелязва, че Остин ще се опита да убеди европейските съюзници за ангажираността им да подкрепят Украйна на фона на липсата на финансова помощ от САЩ. “Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще се опита да увери европейските съюзници, че администрацията на президента Джо Байдън остава ангажирана с подкрепата на Украйна, въпреки че във Вашингтон парите за въоръжаване на Киев са почти изчерпани, и няма признаци, че Конгресът ще предприеме действия за попълване на средствата”, съобщава Ройтерс.

Заедно с Остин на Рамщайн ще присъства и председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ, генерал Чарлз Куинтън Браун младши. На срещата са поканени министри на отбраната и висши военни от около 50 държави. Пентагонът официално обяви, че Контактната група ще се събере отново на 19 март, за да обсъди войната в Украйна и да потвърди, че Съединените щати и коалицията продължават да подкрепят народа на Украйна в отбраната срещу руските окупатори. „САЩ няма да позволят Украйна да загуби войната“, каза говорителката на Пентагона Сабрина Сингх.

Както каза Лойд Остин в навечерието на Рамщайн-20, коалицията ще се фокусира върху непосредствените нужди на Украйна на бойното поле и дългосрочната сигурност.

В навечерието на подготовката за срещата Рамщайн-20 министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров и главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна Олександър Сирски проведоха телефонни разговори с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин. Ръководителите на отбранителните ведомства обсъдиха средносрочните и краткосрочни нужди и специфични искания на Украйна. По-специално, Рустем Умеров посочи боеприпасите и противовъздушната отбрана сред основните приоритети в помощта на съюзниците. Очакванията от Рамщайн и целта на следващата среща бяха обсъдени и в разговора между министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Както заяви пресслужбата на Пентагона, и двамата лидери отбелязаха важността на укрепването на трансатлантическата отбранително промишлена база, за продължаване на подкрепата на Украйна.

Предишното, 19-то, заседание, се проведе на 14 февруари във онлайн формат. На него бяха обсъдени въпросите за укрепване на противовъздушната отбрана, артилерийските системи и безпилотните самолети, съобщи министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров. Обсъждана тема беше и предоставянето на изтребители F-16 за Украйна.

Известно е, че в рамките на сегашния Рамщайн ще бъде създадена коалиция за осигуряване на ВСУ с далекобойна артилерия. Украйна може да се сдобие с балистика с далечен радиус на действие за HIMARS. Поради това може да се предположи, че Русия ще загуби инициативата на бойното поле в случай на устойчива военно-техническа подкрепа за Украйна. Но си струва да се подчертае, че след превземането на Авдиивка и селищата около града,  руското настъпление спря. Превземането на Авдиивка струва на Русия не само 50-100 хиляди убити и ранени, но и загуба на инициативата на бойното поле.

Трябва да бъде разбрано, че срещите във формат Рамщайн имат за цел да дадат възможност на Украйна не само да се защитава, но и да атакува руски военни и промишлени обекти, което ще ограничи способността на Русия да продължава войната. Например руските въздушно-космически сили и флот понасят значителни загуби, тъй като броят на свалените руски самолети и потъналите кораби се е увеличил значително. Руската Федерация вече е загубила контрол над западния сектор на Черно море, така че уязвимостта на руския флот е по-критична от всякога.

Огромната територия на РФ е много по-трудна за покриване със средства за противовъздушна отбрана, а последните атаки на украински дронове показват, че руснаците не се справят с тази задача. Радиусът на поразяване на цели непрекъснато расте и все повече руски рафинерии спират да работят.

Важно е да се разбере, че настоящият Рамщайн не е просто пореден брифинг. Това е платформа за консолидиране на усилията на международната общност и предприемане на решителни стъпки, които ще помогнат на Украйна не само да оцелее, но и да победи.

Първият приоритет трябва да бъде доставката на далекобойни оръжия, боеприпаси и самолети F-16. Този арсенал ще даде възможност на украинската армия не само ефективно да защитава своите позиции, но и да нанася все по-„болезнени“ удари срещу руски военни обекти и индустриална инфраструктура.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *