,

Путин се бои да произнесе думите “война”, “Украйна” и “Зеленски”

В новогодишното обръщение на руския диктатор Владимир Путин прави впечатление, че не се споменава думата “война” и състоянието, в което се намира страната. Също така се забелязва, че той избягва да спомене думите “Украйна” и “Зеленски”, по  определени теми, които се опитва да избегне. Руският журналист и социолог Игор Яковенко коментира това в ефира на FREEDOM TV.

“В новогодишното си обръщение, както и в други речи Путин почти никога не произнася думата “война”, нито веднъж не говори за състоянието, в което се намира Русия днес. Той се старае изобщо да не изрича думите “Украйна” или “Зеленски”. За него има думи табу, от които се страхува. Това е такъв древен средновековен страх, когато се опитват някои опасни неща да не бъдат назовавани по име. По този начин той избягва реалните проблеми и се опитва да потопи събеседниците си в някакъв илюзорен свят”, ¬- отбеляза Яковенко.

Забелязва се още, че в Русия интересът към изявленията на Путин е намалял.

“Отначало, когато той си отваряше устата, хората се интересуваха, наистина слушаха, опитваха се да разберат какво е замислил, какво ще направи. Напоследък никой не се интересува… Липсата на емпатия е много характерна черта на населението на днешна Русия”, добавя социологът.

Русия моли Северна Корея за боеприпаси, опитва се да преговаря с други държави и води преговори с Китай. В опит да се справят с недостига на всичко на фронта, окупаторите засилват собственото си производство на оръжие и разконсервират всичко, което им е останало от Съветския съюз.

“Ако Путин признае факта, че вече се води война, тогава дори не много далечните руснаци ще се запитат как така воюваме с всички сили, но все едно не можем да победим Украйна”, отбелязва Игор Рейтеревич.

Когато провеждащите окупацията се сблъскаха с проблеми, те измислиха ново твърдение, че уж не са използвали пълна сила при военните действия и всъщност не са започнали истински война. Ако не било така, те отдавна щели да победят Украйна.

“Руснаците, разбира се, не могат да направят това, затова са принудени да защитават тезата, че се провежда така наречената “специална военна операция”, която уж се провежда с ограничени ресурси. А на всичкото отгоре срещу тях уж се сражава целият НАТО”, обяснява политологът.

Съществува мнение, че една от причините руският диктатор Владимир Путин да избягва определени теми и да използва устойчиви изрази в обръщенията си може да е страхът му от евентуално народно въстание в Русия. Анализаторите предполагат, че избягването на споменаването на определени теми и думи табу може да е опит да се предотврати мобилизирането на общественото недоволство и потискането на потенциални прояви на несъгласие. Този подход може да отразява загриженост за възможните последици от общественото недоволство и желание да се запази стабилността в страната.

Дмитро Колев, специально за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *