Визия за нов тип учебни програми разработва работната група, която включва учители, директори, университетски преподаватели, експерти от МОН и представители на работодателските организации в образователната система. Целта на тези програми е да развиват компетентности и умения, необходими за живота на учениците, съобщава ресорното ведомство.
Министърът на образованието и науката Галин Цоков откри първото заседание на работната група, като подчерта необходимостта от преструктуриране на програмите, базирани на определени принципи, за да станат по-адаптивни. В дългосрочен план това би трябвало не само да подобри резултатите на българските ученици в изследвания като PISA, но и да ги подготви по-добре за живота и успешната им интеграция в пазара на труда.
Цоков заяви, че този процес ще бъде продължителен и трябва да се вгражда в традициите на българската образователна система. “Затова и първата ни задача е да се изготви документ, който описва структурата и принципите, на които ще са конструирани новите учебни програми. Целта е те да бъдат основа на едно по-практично образование, насочено към постигане на цели за изграждане на умения, а не само за възпроизвеждане на знания”, поясни той. Новите програми трябва да отговарят на съвременните изисквания и да спомагат за задържането на човешкия капитал в България.
Части от тези визии могат да бъдат въведени и като изменения в Закона за предучилищното и училищно образование, след широко обществено обсъждане. За разработването на концепцията може да се използва и техническа помощ от Европейската комисия, според информация, предоставена по време на заседанието.
Вашият коментар