Изискването за владеене на български език става задължително за придобиване на българско гражданство. Това сочат предложените промени в Закона за българското гражданство, които бяха одобрени от Народното събрание на първо четене.
Гласуването в подкрепа на предложението беше единодушно с участието на 154 народни представители от всички парламентарни групи. Депутатите от ДПС пък се въздържаха от гласуване. Важно е да се отбележи, че изискването няма да се прилага към лица, придобиващи българско гражданство чрез пълно осиновяване.
С цел предотвратяване на евентуални затруднения при изучаването на български език, Деница Симеонова от ПП-ДБ предложи развитие на мрежата от неделни училища в чужбина.
Промените в законопроекта, приети на първо четене, забраняват освобождаването от българско гражданство на лица, срещу които е започнато наказателно производство или имат непогасени финансови задължения, включително в случай на влязъл в сила акт на компетентен орган.
Също така се предвижда възможност за отмяна на натурализацията в случаи на системно и умишлено увреждане на престижа на България и националните интереси, изразено чрез реч на омраза или действия, насочени срещу българската държава, нейни граждани или общности в чужбина.
Петър Петров от “Възраждане” подчерта необходимостта от създаване на публичен регистър на лица, придобили българско гражданство чрез натурализация.
Едновременно, закрива се Консултативният съвет при Изпълнителната агенция за българите в чужбина, като втори допълнителен орган в процедурата по придобиване на българско гражданство.
Вашият коментар