Прокуратурата е затворила над 60 000 дела през първата половина на годината

Данните от доклада на държавното обвинение за периода януари-юни сочат, че за първите 6 месеца на текущата година прокуратурата е прекратила 60 953 досъдебни производства. Този факт е потвърден от източник на вестник “Сега”. 

Въпреки това, в доклада не се предоставя разграничение по отношение на това колко от тези дела са били прекратени поради давност. Такива случаи могат да включват престъпления, които остават ненаказани, заради неразкрития извършител или дългият период на разследване, който довежда до изтичане на давността.

В годишните доклади обикновено се съдържат данни за дела, прекратени поради давност, като според тях от 2008 г. до 2022 г. включително са прекратени близо 1 100 000 дела. 

Наказателният кодекс урежда сроковете за абсолютна давност в зависимост от вида на престъплението. Например, за убийства на две или повече лица този срок може да достигне 52 години и половина. За престъпления, за които е предвидено наказание с доживотен затвор без възможност за освобождаване, срокът на абсолютната давност е 30 години. За деяния, които са наказват с повече от 10 години лишаване от свобода, този срок е 22 години и половина, докато за тези с наказание от над 3 години – 15 години. За престъпления, за които се предвижда лишаване от свобода за период от година и повече, абсолютната давност е 7 години и половина, докато за всички останали случаи тя е 3 години.

През 2006 г. започва масовото прекратяване на дела по давност, след като Борис Велчев поема длъжността на главен прокурор. Ревизията на спрените производства разкрива, че много обвинители са просто трупали папки, върху които не се работило години наред. 

Старите доклади на държавното обвинение отбелязват: “Причините за прекратяване на делата по давност са както обективни, така и субективни. Налице са многобройни и разнопосочни законодателни промени след 1989 г., от една страна. От друга – проявено е бездействие от разследващи и оперативно-издирвателни органи и прокурори.” Докладът допълнително потвърждава, че преди 2006 г. административните ръководители на всички нива в прокуратурата и разследващите органи не са осъществявали ефективен контрол с цел предотвратяване на риска от прекратяване на дела поради изтичане на сроковете за давност.

Допълнителни данни за първата половина на годината показват, че 14 300 дела са спрени, защото извършителят не е разкрит. Прокуратурата успява да сключи 5088 споразумения с 5360 души, което означава, че те се признават за виновни и съгласяват се да поемат отговорност. Този метод често води до по-ниски присъди, но същевременно ускорява процеса и го завършва в рамките на една инстанция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми