Нови пробовземания от Черно море извършиха експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионалната лаборатория във Варна към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Анализите обхващат водите край Дуранкулак, Шабла и Калиакра, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Пробите ще бъдат тествани за наличие на метали, пестициди, нефтопродукти, радионуклиди и полихлорирани бифенили. Специалистите използват утвърдени методи за анализ, които гарантират точност и достоверност на резултатите. След обработка данните ще бъдат публикувани на официалната платформа на БДЧР.
Мониторингът на морската среда в контекста на войната в Украйна стартира през юни 2022 г. Неговата основна цел е да следи за евентуални замърсявания и да осигури навременна реакция при риск за екосистемата. Събраната информация е от ключово значение за разработването на дългосрочни стратегии за опазване на Черно море, подчертават от МОСВ.
Данните от досегашните наблюдения не показват отклонения, но контролът продължава, заяви директорът на БДЧР инж. Явор Димитров. По думите му редовните изследвания позволяват да се реагира своевременно при промени в състоянието на водите и да се планират ефективни мерки за опазване на морската среда.
В същото време министърът на околната среда Манол Генов обсъди екологичните предизвикателства с украинския посланик Олеся Илашчук. Сред темите на срещата бе и подкрепата, която България е готова да окаже на Украйна в процеса на адаптиране на националното ѝ законодателство към екологичните стандарти на Европейския съюз.
Вашият коментар