Яхтеното пристанище “Карантината” във Варна, което бе рекламирано като “най-модерното в България”, продължава да се сблъсква със сериозни проблеми вече четвърта година. Основният проблем е свързан с наноси от пясък, които морските течения постоянно затлачват, въпреки че пристанището бе повторно удълбочавано през 2023 г.
Инвестиции и неизползваемост
Пристанището бе открито с големи фанфари след инвестиция от около 16 млн. лв., половината от които бяха евросредства. Въпреки това, дълго време съоръжението бе почти неизползваемо поради неизчислени вълни, които нахвърлят пясък, правейки входа на пристанището плитък до по-малко от метър.
Проблеми в управлението
Управлението на порта бе поверено на общинската фирма, занимаваща се с паркингите и синята зона, а отговорността за пристанището бе поета от яхтсмена Лъчезар Братоев, назначен от кмета Благомир Коцев. Това доведе до конфронтация с рибарите относно начина на ползване на съоръжението. Миналата година пристанището отчете огромна загуба, с разходи над 1 млн. лв. и приходи едва 66 000 лв.
Нови планове за решаване на проблема
Сега управата на Благомир Коцев подготвя нов план за справяне със затлачването – изграждане на геотекстилна буна под водата откъм плажа на “Аспарухово”. Това съоръжение ще бъде изградено поетапно и ще се извършва мониторинг на ефекта му. Прогнозната стойност на буната е около 300 000 лв., но остава въпросът дали тези пари няма да се окажат поредните напразно изхарчени средства.
Базисен проблем и евросредства
Още от началото на проекта имаше спор относно наличието на съществуващ рибарски порт на мястото. Този въпрос бе ключов, тъй като европейските средства, усвоени по програмата за обновяване на съществуваща рибарска инфраструктура, бяха използвани на база на твърдението, че е имало пристанище.
Сега остава да се види как ще се развият нещата и дали новите мерки ще доведат до трайно решение на проблема със затлачването на пристанището “Карантината”.
Вашият коментар