Половината от увеличението на цената на водата в страната, което е 15%, се дължи на повишаването на заплатите на работниците във ВиК дружествата, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на своето изслушване в Народното събрание. Той беше извикан в парламента от депутати от “Продължаваме Промяната – Демократична България”.
Иванов разкри, че бизнес плановете на дружествата включват постепенно увеличаване на инвестициите и годишно увеличение на заплатите с 15%, както е уговорено в споразумение между регионалното министерство, “Български ВиК холдинг” и синдикалните организации в сектора.
Той подчерта, че над 50% от разходите на повечето оператори са за заплати и напомни за влиянието на инфлацията, която допринася за среден ръст от 15% в цената на водата.
Причина за значителния скок на цените в някои региони, според него, е неизпълнението на инвестиционни планове. Иванов сподели, че 22 ВиК дружества са били санкционирани за неизпълнение на плановете си, и невложените средства са били върнати на потребителите, като цените за 2023 г. са намалели.
“Затова сега, когато плановете отново са включени за 2024-а, скокът изглежда по-висок, защото тръгва от по-ниска база за предходната година. Ако тези планове бяха изпълнявани регулярно, сега увеличението на цената на водата в Берковица, например, нямаше да е с 80%, а с 10,27%”, добави председателят на КЕВР.
Депутатът от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Антоанета Цонева подчерта необходимостта КЕВР да обвърже цените с качеството на предоставяните услуги от водоснабдителните дружества. Тя подчерта, че в някои региони увеличението на цената на водата е значително по-голямо от средното от 15%.
Другият депутат от същата партия, Илина Мутафчиева, изрази загриженост относно социалната поносимост на цените на водата, като спомена драстичните увеличения в някои региони. “В моя избирателен район Търговище цената, която става над 5 лв. на кубик, е непоносима за населението. Каква е методологията за социална поносимост?”, попита тя.
В отговора си Иван Иванов поясни, че КЕВР не определя социалната поносимост и използва данни от Националния статистически институт за домакинските бюджети. Той обаче подчерта, че законът за водоснабдителните услуги от 2005 г. трябва да гарантира месечен минимум за потребление на вода, за да се осигури водна помощ за социално уязвимите хора.
Вашият коментар