Според нов доклад, предизвикателствата, свързани с психичното здраве, нарастват сред работещите, които изпитват високи нива на стрес, вземат повече болнични и търсят по-голяма подкрепа от работодателите си. Изследването, проведено от AXA и IPSOS в 16 държави сред лица на възраст между 18 и 75 години, разкрива тревожна тенденция на влошаване на психичното здраве в глобален мащаб, особено сред заетите.
Анкетираните от Белгия, Китай, Франция, Германия, Хонконг, Ирландия, Италия, Япония, Мексико, Филипините, Испания, Швейцария, Тайланд, Турция, Обединеното кралство и Съединените щати посочват множество фактори, които влияят на психичното им благополучие. Сред тях са финансовата нестабилност, несигурността на работното място и постоянното излагане на негативни новини в медиите.
Според проучването, един от всеки трима анкетирани страда от поне едно психично заболяване, като най-разпространени са депресията и тревожността, които не показват подобрение спрямо предходните години. Новите рискове, като изменението на климата и онлайн заплахите, също допринасят за проблемите с психичното здраве.
„Повече от половината от работещите хора, които изследвахме, съобщават за над средното ниво на стрес през последните две седмици“, казва Патрик Коен, главен изпълнителен директор „Европейски пазари и здравеопазване“ в AXA. Той добавя, че над една четвърт от анкетираните служители са си взели болничен през последната година поради проблеми с психичното здраве.
Основните последици от стреса, свързан с работата, включват затруднения със съня, проблеми с концентрацията или вземането на решения, както и физически симптоми като главоболие и мускулно напрежение. Смята се, че депресията и тревожността водят до загуба на около 12 милиарда работни дни всяка година.
Младите хора са особено засегнати. Болничните, свързани с психичното здраве при младите хора на възраст между 18 и 24 години, достигат 42 %, а 85 % от младите хора в проучването са потенциално засегнати от тревожност, стрес или депресия, дори и в лека степен.
„Когато разгледахме тези статистики, бяхме доста шокирани да видим, че има ясно изразено много тревожно разделение между поколенията по отношение на психичното благополучие, като по-младите възрастни са много по-засегнати“, казва Коен.
Проучването показва също, че младите възрастни са прекомерно засегнати от два фактора: прекомерна употреба на социалните медии и самота и изолация. Повече от половината (52 %) от младите хора споменават, че социалните медии влияят на психичното им здраве, в сравнение с 36 % от общото население.
„Компаниите трябва да предложат правилната подкрепа на своите служители“, се казва в проучването. „Има общо очакване от хората, от служителите в компаниите, да получат някаква подкрепа от работното място, докато ние виждаме разминаване по отношение на това, което наистина се предоставя там“, казва Нилс Райх, главен изпълнителен директор на AXA Global Health. Макар че 47 % от анкетираните са заявили, че в тяхната компания има конкретни политики на работното място за подкрепа на психичното здраве или благополучие, 52 % от анкетираните биха желали компанията им да въведе такава подкрепа.
Вашият коментар