Пожарите в националните паркове през 2024 г.: засегнати територии и превантивни мерки.

Осем пожара са регистрирани през тази година в трите национални парка „Рила“, „Централен Балкан“ и „Пирин“, като общо засегнатата площ е 3708,4 декара. По информация от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), унищожени са дървесни, храстови и тревни видове, които представляват жизнена среда и хранителна база за различни животински видове, като бозайници, птици и влечуги.

В зависимост от мащаба на пожарите, са пострадали и редица природни местообитания, както и защитени видове в рамките на парковете и зоните от мрежата „Натура 2000“. Това включва редки типове горски екосистеми като Рило-Родопски и Старопланински бялборови гори, Букови гори, както и местообитания на животни като кафявата мечка, дивата коза и сърната.

Пожарите във високопланинските райони имат дългосрочни последици, като възстановяването на растителността в тези зони може да отнеме десетилетия, а на някои места щетите са почти необратими. Експертите обясняват, че при по-леки пожари обгорелият почвен слой и растителността могат да се възстановят естествено в рамките на година.

Пожари и мерки за превенция

През февруари е регистриран първият пожар за годината в Национален парк „Централен Балкан“, обхванал 303 декара в местността Климаш. През юли избухва пожар в местността Джафар дере, който обхваща 850 декара и налага участието на военни със специализирана техника. Пожарът в местността Манастирчето през август е предизвикан от мълния, но е потушен бързо от дъжд.

В Национален парк „Рила“ в края на юни пожар в местността Шпаньовица е предизвикан от суха мълния, но засегнатата площ е малка. По-голям е пожарът в Байрямица през август, който обхваща 2500 декара и се гаси над 20 дни. В гасенето участват служители на парка, горски стопанства, доброволци и военнослужещи.

МОСВ подчертава, че работи по мерки за превенция на пожарите, включително повишаване на капацитета на служителите, информираност на населението, както и оценка на риска в зависимост от влажността и наличието на горими материали. Важно е и ежегодното изготвяне на противопожарни планове, почистването на огнищата и оборудването на хижи с противопожарни средства.

Засушаването и глобалното затопляне

Министърът на околната среда и водите Петър Димитров подчертава, че пожарите често са резултат от засушаване и повишените температури, което оказва значително влияние върху екосистемите. МОСВ отбелязва намаляване на водните ресурси и преждевременна загуба на растителност в по-ниските части на планините, което е свързано с изменението на климата. Въпреки това, не са налице достатъчно данни за пълния ефект на температурните промени върху защитените територии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *