В рамките на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство, президентът Румен Радев ще проведе днес срещи с лицата, посочени в чл. 99, ал. 5 от Конституцията, които имат възможност да бъдат назначени за служебен министър-председател, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Според чл. 99 от Конституцията, ако не се постигне съгласие за съставяне на правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен премиер, назначава служебно правителство и определя нови избори в срок от два месеца. След промените в Конституцията, президентът може да избира служебен премиер от следните лица: председателят на Народното събрание, управителят или подуправителят на Българската народна банка, председателят или заместник-председателят на Сметната палата, както и омбудсманът или негов заместник.
В понеделник президентът Радев заяви, че няма да подпише указа за предложеното от Горица Грънчарова–Кожарева служебно правителство, поради отказа ѝ да смени служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
Президентът отправи призив към Народното събрание да попълни списъка, от който може да избере служебен премиер. „Призовавам Народното събрание да изпълни задълженията си по попълване на „домовата книга“, за да мога аз от своя страна да изпълня своите задължения по чл. 99 от Конституцията“, заяви Радев. Той посочи, че от десетте възможни кандидати, две позиции са вакантни, две са с изтекъл мандат, а при представителите на Българската народна банка има усложнения, свързани с европейското законодателство.
Въпреки тези трудности, президентът Радев изрази готовност да продължи да работи с потенциалните кандидати, които досега са отказали, за да се избегне задълбочаване на политическата криза.
Реакции на политическите сили
Политическите партии реагираха различно на призива за попълване на списъка с имена, от който може да бъде избран служебен премиер.
ГЕРБ заяви, че няма да участва в избора на омбудсман и заместник-председател на Сметната палата, които впоследствие да бъдат назначени за премиер. Лидерът на партията Бойко Борисов отбеляза, че премиерите се избират чрез избори, а лидерът на победилата партия носи политическата отговорност.
Кирил Петков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) подчерта, че Народното събрание трябва да следва закона и да попълни „домовата книга“.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов призова за обновяване на структурите на властта, но без участие на представители на ПП-ДБ.
Председателят на ДПС, Делян Пеевски, заяви, че Конституцията е била нарушена и призова за решаване на ситуацията.
Борислав Гуцанов от „БСП за България“ предложи да се изчака решението на президента в следващите дни.
Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“, Тошко Йорданов, подчерта, че трябва да се отворят процедурите за попълване на „домовата книга“.
Джевдет Чакъров от ДПС и независимите депутати предложиха Народното събрание да попълни всички позиции в „домовата книга“, за да има достатъчно избор.
Вашият коментар