Политическата криза в България: Липса на диалог и възход на цинизма.

Началото на предизборната кампания бележи спад в качеството на политическата култура и увеличаване на арогантността и цинизма. Това не е възраждане на класическия Ганю Балкански, а нещо по-зло и агресивно. Разумните граждани се объркват от тази нова реалност.

Националните медии не предлагат смислени политически дебати. Вместо това, сме свидетели на театър на ниско ниво, пълен с политическа пошлост и измама. Умните и образованите са унизени, а политически полу-идиоти, циници и манипулатори доминират сцената. Талантливите и доблестните журналисти са прогонени от медиите поради страх от тях. Българското общество е потънало в дълбока и мрачна криза.

България страда от липса на политическа и демократична култура. Има усещане за национална меланхолия, очакване някой друг да ни спаси и да ни даде това, което смятаме, че ни се дължи. Тази нагласа на покорство и безнадеждност доминира обществото.

Политическата криза в България е в третата си фаза. Масовите медии не успяват да опишат и обяснят тази сложна криза. Те внушават, че изборните резултати са предрешени, като по този начин обезсмислят предизборната кампания. Тя е програмирана да бъде такава с глупави закони за участие и медийни изяви на политически простотии и анти-европейски действия.

Първата фаза на настоящата политическа криза започна с разрушаването на квазикоалицията “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и БСП от страна на “Има такъв народ” (ИТН). Правителството на Кирил Петков бе свалено от ИТН с лекота и подкрепа от други участници.

Третото правителство на ГЕРБ бележи края на политическите коалиции в България. Политическата криза придоби нова форма, при която коалиции между ПП-ДБ и БСП или ПП-ДБ и ГЕРБ станаха немислими. Причината е несъответствието в политическите ценности и интереси между тези партии.

Свързаността на политически формации като ПП-ДБ, БСП и ИТН е противопоставянето им на ГЕРБ, което те виждат като олицетворение на корупцията. БСП се намира в неудобно положение с доставките на оръжие за Украйна, което ПП-ДБ подкрепя. Това води до непреходна признателност от страна на Украйна и евроатлантическите съюзници на България.

След изборите през пролетта на 2023 г., невъзможността за създаване на адекватна политическа коалиция отново се прояви. Новата форма на съвместно управление, известна като “сглобка”, бе критикувана и неразбрана. ПП-ДБ се опитваха да намерят съгласие с ГЕРБ, но това се оказа невъзможно при ротацията на властта и при изпълнението на програмните реформи.

Следващите избори ще бъдат решаващи. Или реформаторската и проевропейска политическа коалиция ще има мнозинство, или ще остане непримирима опозиция. Българската социология изостава от новата реалност и е нужна солидарност срещу злото.

Настъпват времена на тежки изпитания, но не всичко е загубено, ако има хора, които обичат своята родина и се грижат за нея. Въпросът за солидарността е по-важен от всякога.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *