През януари 2024 г., ще бъдат обявени първите конкурси за директори на училища, съобщи БТА.
Тази информация беше представена по време на националното съвещание между министъра на образованието и науката, проф. Галин Цоков, и началниците на Регионалните управления на образованието (РУО). Събитието включваше участието на заместник-министрите Емилия Лазарова и Мариета Георгиева, началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, както и директори на дирекции и експерти от Министерството на образованието и науката (МОН), съобщи пресцентърът на министерството.
Съвещанието бе свикано от министър Цоков с цел подготовка на системата за предстоящите училищни конкурси и обговаряне на оперативни въпроси, свързани с тях. Новите правила, въведени преди дни от МОН, насочват към повече практически казуси, намаляване на субективните критерии и включване на по-голям брой практически задачи, ориентирани към придобити знания. Също така, предвижда се аудио и видео записване на процедурите.
Имаше и дискусия, посветена на организацията по създаването на държавния план прием и формирането на паралелките в комуникация с бизнеса. Защитено бе становището, че те трябва да бъдат повече от профилираните, с препоръчителното съотношение 70% към 30%. Проф. Цоков подчерта важността на сътрудничеството и координацията в системата, за да се постигне най-доброто за всяко дете.
Друг важен аспект, обсъден по време на срещата, беше работата на екипите по Механизма за обхват на децата и учениците в детски градини и училища. Министър Цоков обеща строг контрол от страна на МОН, а началниците на РУО представиха успешни модели за мотивиране на деца от уязвими групи и техните семейства да посещават училище.
Освен това участниците на срещата обсъдиха мерки за повишаване на ефективността на обучението, посветени на индивидуален подход и допълнителни усилия. Беше разгледана възможността за използване на ресурсите в електронната платформа “Дигитална раница”.
Както отбеляза БТА, новите правила за конкурсите за директори в предучилищното и училищното образование бяха утвърдени с наредба 16 и включват по-голям акцент върху практическите казуси, видео и аудио записване, както и насочване към придобити знания.
По-рано участието на представител на МОН в комисиите беше отменено, след като се взе предвид решението на Върховния административен съд. Според законодателството, в комисиите сега ще участват три представителя на Регионалните управления на образованието, определени от началника на съответното РУО, заедно с представител на общинската администрация и обществения съвет в училището.
Вашият коментар