Съединените щати отдавна играят ролята на “глобален полицай”, като гарантират световната сигурност и действат като противостояща сила на Русия, а в някои случаи и на Китай. Пълномащабната война на Русия срещу Украйна не е изключение – подпомагането на Киев представлява най-рентабилният начин за елиминиране на руската заплаха в Източна Европа.
Подобна е ситуацията и в Близкия изток: Израел, който е в конфликт с анклав от радикални мюсюлмански организации и политически партии, се нуждае от подкрепата на световната общност в борбата срещу терористичните организации.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Съединените щати са най-могъщата нация в историята на света и са длъжни да подкрепят както Израел, така и Украйна. Байдън има намерение да се обърне към американците и да повдигне въпроса за войната в Украйна и Израел, това обяви Белият дом в сряда, 18 октомври. В изявлението се казва, че ръководителят на Белия дом Джо Байдън ще изложи позицията на САЩ относно терористичните атаки на Хамас срещу Израел и бруталната война на Русия срещу Украйна.
Също така стана известно, че по време на това обръщение Белият дом ще внесе в Конгреса искане за допълнително финансиране в размер на 100 млрд. долара. Въпреки че окончателната сума все още не е одобрена, вероятно президентът на САЩ ще поиска 60 млрд. долара за подпомагане на Украйна. Това потвърдиха трима американски източници, които са добре информирани по въпроса. Останалата част от искането включва около 40 млрд. долара за помощ на Израел, Тайван и охрана на американско-мексиканската граница. Израел е поискал от Съединените щати военна помощ в размер на 10 млрд. долара.
Според NBS републиканците очакват новият пакет помощ за Украйна да бъде използван, наред с другото, за попълване на американските военни запаси. По-специално – боеприпаси, които преди това бяха изпратени в Европа и Украйна.
За тези, които не подкрепят решението за отпускане на 60 млрд. долара за Украйна, е добре да разберат, че единственият начин, по който Русия може да се изтегли от окупираните територии, е украинската победа.
Ако украинската контраофанзива ще е успешна и Крим ще бъде отрязан или деокупиран, това ще промени глобалните планове на Русия, и тогава Украйна ще реши какво да прави. Но в момента няма видима съществена основа за преговори. Възможно е Украйна да не успее едновременно да освободи всички 100 % от територията. В такъв случай тя ще трябва да се примири с мисълта, че тази война може да продължи още доста дълго време. Макар че днес никой не може да каже колко точно ще продължи тази война. Русия се е превърнала във фашистка държава. Всъщност това е крайно националистически режим, който е централизирал цялата власт и е отрязал всички алтернативни центрове на влияние. Ако Руската федерация излезе силна от този конфликт – всички държави около нея ще бъдат в опасност.
Путин заяви, че Северен Казахстан е “всъщност руска територия и те имат нужда да се тревожат за съдбата на рускоезичното население”. Грузия се управлява от проруски олигарх. И има много подобни примери. В крайна сметка една от основните цели на Путин е да анулира всички промени в Европа след 1991 г. и да постави колкото може повече бивши съветски републики под контрола на “новата руска империя”.
В случая с Израел повечето анализатори прогнозират, че в тази война ще победи израелската страна. Единственият въпрос е за размера на вложените ресурси и време. Участието на допълнителни “актьори” (Хизбула, Иран, Ирак) ще увеличи продължителността на военните действия.
Най-ефективният начин за пряко влияние върху хода на събитията в тези войни, особено в руско-украинската война, е активната подкрепа на страните, воюващи срещу терористични режими. Руската федерация представлява не само пряка заплаха под формата на бойни действия в Украйна, но и риск на “засягане”: финансирането на марионетните режими в Близкия изток и въоръжаването им с руско оръжие укрепи позициите на терористичните организации, които извършиха геноцид в Израел на 7 октомври.
САЩ, като една от най-богатите държави в света, разполагат със значителни средства за финансиране на отбранителните сили както на Украйна, така и на Израел и Тайван. Това обаче не означава, че държавите в Европа нямат определен капацитет да направят същото за Украйна. Последното е особено важно за съседите на Киев и за страните, граничещи с Руската федерация, тъй като именно те са пряко застрашени, ако Москва успее в настоящата война.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар