Отварят се врати за история: Разгледайте архитектурната красота на Столичната община.

Столичната община отваря днес и утре централните си сгради за посетители, които желаят да се насладят на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов на улица „Париж“ №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца, днес кметство на улица „Московска“ №33. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Инициативите са част от програмата на общината, по случай отбелязването на 145 години от обявяването на София за столица на България.

Столичната община и платформата historicalroutes.bg организират исторически беседи „Зад фасадите на Париж 1 и Московска 33“. Ще бъдат проведени пет беседи на ден с продължителност около 45 минути всяка. Здравко Петров от historicalroutes.bg – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“ ще води беседите и ще разкаже за изглеждането на София след Освобождението, приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича града ни „българската Венеция“. Ще бъде разкрито как е изглеждала София като европейска столица на фона на две от най-забележителните ѝ сгради, как градът претърпява промени за по-малко от три десетилетия, заменяйки криволичещите сокаци и кьорсокаци с широки и прави улици с осветление и електрически трамваи, добавиха от Столичната община. В сградата на улица „Московска“ №33 ще бъде изложен и оригиналният проект за столичния герб, дело на Харалампи Тачев.

Днес ще бъдат излъчени филми, които ще започнат в 16:00 часа с „Аз съм Денис“ – документален филм с продължителност 25 минути. Режисьор и сценарист на документалния дебютен филм е Орлин Милчев, а оператор е Филип Търпов. Филмът разкрива близостта и приятелството на фона на войната в Украйна и бежанската криза. Денис Иващенко е 18-годишен бесарабски българин и бежанец от войната в Украйна. Той пристига сам в София през юни 2022 г. и търси работа чрез Фейсбук групи и сайтове. На една от обявите му отговаря Алекс Георгиев, собственик на склад с екип от 30 души. Алекс е израснал в краен квартал и познава трудностите. Вижда потенциал и част от себе си в Денис и го взима на работа, воден от интуицията си.

Филмът „105 минути София“ с автор и продуцент Камен Воденичаров, сценарист Таня Димова, режисьор – Димитър Ланджев, оператор – Петър Димов, започва в 16:30 часа. Продължителността му е 96 минути. Проектът, посветен на София, ангажира аудиторията по привлекателен и динамичен начин, като преплита елементи от анимационното, документално и игрално кино.

В 18:30 часа ще се излъчи документалният филм “В името на бог Ръгби”. Той ще представи историята на спорта ръгби от света към България – с първите нежелани стъпки на “капиталистическата игра”, през изтритите постижения, незабележимото разпространение и признаците за нов живот в ХХІ век. С комбинация от архивни записи, зрелищни кадри от игрището и свидетелства на състезатели от 1956 г. до днес, разказът надхвърля спортния контекст и дава широка картина на живота у нас през различните периоди на ХХ век – с ръгби и без ръгби.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *