Отваряйки клетките: все повече българи са хуманно отглеждане на животни 

Според последния Евробарометър, европейски и български граждани изразяват широк масов интерес към въвеждането на нови мерки за опазване на животните. Те включват забрана за отглеждане на кокошки, майки прасета, телета и други в клетки. Проучването е проведено от Европейската комисия през лятото и е свързано с предстоящата ревизия на законодателството за защита на животните в Европейския съюз.

В момента в ЕС над 300 милиона селскостопански животни са държани в клетки, включително кокошки за яйца, майки прасета, телета и зайци. Проблемът не е изключение и в България, където около 70% от кокошките се отглеждат в клетки, спрямо средните 40% за ЕС с намаляваща тенденция.

Становището на обществото, както и статистиките отразени в Евробарометъра, е ясно – гражданите не желаят животните да бъдат затваряни в ограничени пространства в индустриални ферми. Според Стефан Димитров от организацията “Невидими животни”, това означава, че животните не могат да удовлетворят дори най-основните си потребности и живеят в безпокойство. “ В 21-ви век е абсолютно неприемливо животни да се отглеждат по този безскрупулен начин само за да си спестят някои едри животновъди по 2 стотинки на яйце”, подчертава той.

Въпреки голямото обществено одобрение, тази седмица стана ясно, че текущата Европейска комисия няма да успее да представи предстоящ законопроект, преди края на своя мандат преди европейските избори през юни 2024 г. Активистите очакват този законопроект, който има за цел поетапно прекратяване на отглеждането на селскостопански животни в клетки в ЕС, да се поеме и придвижи от следващата Европейска комисия след изборите. Те предупреждават, че отказът от този подход би бил “провал на демокрацията в ЕС”. Това се основава на данните, предоставени от текущия Евробарометър и подкрепени от петиция с над 1,4 милиона подписа от 2019 г. На тази петиция Еврокомисията отговори през 2021 г. с обществено обещание за вземане на мерки и въвеждане на забрана за клетките до края на 2023 г.

Пазарните тенденции в последните години вече показват намаляване на процента на животните, отглеждани в клетки в ЕС. Този процес се подкрепя както от обществените настроения, така и от корпоративните политики, насочени срещу продажбата на яйца от кокошки в клетки. Те са въведени от водещите вериги супермаркети, преработватели, ресторанти и хотели както в България, така и в целия Европейски съюз.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *