Отбелязвайки международния ден на хората с увреждания искаме да отбележим инициативите и програмите, посочени към интеграцията на хората с увреждания на пазара на труда в България. Заместникът-министърът на труда и социалната политика Гинка Машова сподели за наетите лица с увреждания през първите десет години и акцентира върху политиките, които подкрепят тази група от месеци. Важно е, че се предоставят възможности за повишаване на квалификацията и за започване на собствен бизнес, като средствата за подкрепа са увеличени.
Също така, споменава се и усилията за подпомагане на кандидатстването на лицата, които са неактивни на пазара на труда, чрез промени в траншовете за изплащане на субсидията и облекчаване на условията при кандидатстване. По повод Международния ден на хората с увреждания, заместник-министърът изразява пожелания за здраве, успех и активно участие в обществения живот на тези граждани.
Отразените в текста мерки включват участието на лицата с трайни увреждания в обучения и заетост, предвидени в Националния план за действие по заетостта и Програмата „Развитие на човешките ресурси“. Специалната национална програма за обучение и заетост на хора с трайни увреждания се насочва към подобряване на техните шансове за заетост и успешна социална интеграция. Приоритет се отдава на лица с висока степен на намалена работоспособност, със сензорни и психични увреждания, както и на военноинвалиди.
Този подход за изграждане на по-приобщаващо общество, където хората с увреждания имат равен достъп до възможности за заетост и обучение, като същевременно се подпомага преодоляването на социалната изолация.
Към момента активните проекти, които Агенция по заетостта изпълнява по ПРЧР, са: „Младежка заетост +“ и „Родители в заетост“. “Младежка заетост +” се фокусира върху повишаване на конкурентоспособността на младежите чрез стажове и обучение по време на работа. “Родители в заетост” насочва усилията ви към подобряване на баланса между професионалния и личния живот на самотни, многодетни родители и тези с малки деца.
От текста също става ясно, че хората с трайни увреждания са приоритетна група за включване в обучения за придобиване на професионална квалификация. Този подход има за цялостно подпомагане на прехода от безработица към устойчива заетост, като се развиват уменията и се повишава конкурентоспособността.
Също така, се споменава, че социалните партньори, представителни организации на работниците и служителите и на работодателите, участват в изпълнението на някои от тези проекти. Обучения се предоставят и чрез Държавното предприятие “Българо-германски център за професионално обучение” и Центъра за развитие на човешките ресурси.
Изплащат се средства за стипендии, транспортни разходи и “квартирни” на лицата, регистрирани в бюрата по труда, които участват в обучения. Обобщено, текстът предоставя обстойна представа за разнообразните инициативи, насочени към подпомагане на заетостта и обучението в различни групи на работната сила, включително хора с увреждания.
Вашият коментар