,

Освобождението на Варна: история и чествания

На днешния ден през 1878 година, Варна е освободена от турско робство по силата на Санстефанския мирен договор и Берлинския договор. Варна, със своето голямо геостратегическо значение като морски, крепостен и търговски център, е последният български град, освободен по тези договори. Освобождението на Варна е резултат от дълга дипломатическа борба.

На 26 юли генерал Аркадий Столипин връчва заповедта за освобождение на Фазлъ паша с думите: “А теперь убирайся из Варньi”. На следващия ден, 27 юли, българите в града посрещат освободителите си с цветя, хляб и сол, и със сълзи на очи. Влизането в града се позабавя, тъй като портите на крепостта са залостени отвътре. Руски войници се прехвърлят през Илдъз табия и след твърд разговор с турските пазачи отварят портите. XIV Брянски полк, начело с ген. Столипин, пристига по обяд. В църквата “Св. Архангел Михаил” е отслужен благодарствен молебен, а учителят Димитър Станчев изказва благодарността на сънародниците си.

Чествания на 146-годишнината от Освобождението

На 27 юли във Варна се провеждат общоградски чествания по повод 146 години от Освобождението на града. Програмата включва:

Тържествен военен ритуал с полагане на венци и цветя, който ще се състои в 10:00 часа в Духовно-просветен център “Св. Архангел Михаил” на ул. “27 юли” №9.

Безплатен пешеходен тур, който стартира в 10:30 часа от Туристическия информационен център в морската столица. Турът ще бъде с беседа на български език и ще предостави интересна информация за историята на града.

Традиционен концерт на площад “Независимост”, който ще започне в 20:30 часа. Оркестърът на Държавна опера Варна, под диригентството на Кръстин Настев, ще изпълни програма от български и руски композитори. В концерта ще участват солистите Линка Стоянова, Жана Костова, Димитринка Райчева, Силвия Ангелова, Пламен Райков, Иво Йорданов и Деян Вачков. В програмата са включени музикални бисери на Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Марин Големинов, Петко Стайнов и Виктор Райчев, както и откъси от “Дама Пика” на Чайковски и творби на Рахманинов и Шостакович.

Тези чествания отдават почит на историческото събитие и значението му за свободата и развитието на Варна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *