,

Опозиция в РФ – има я само на хартия?

В Русия властва истински авторитаризъм: опозицията е поставена извън закона. Популярните независими политици са или в принудителна емиграция, или в затвора. Почти всяка политическа дейност от чужбина по презумпция изглежда губеща и неубедителна. Дискусиите за обща стратегия в борбата продължават и не може да се отрече упоритостта на участниците в тях; въпреки това идеята за обединяване на всички здрави антипутински сили в общо движение все още изглежда утопична.

Съществуват две поляризирани мнения за това какво е постигнала (или не е успяла да постигне) руската опозиция през последните години. Според първото опозицията напълно се е провалила, просто защото Путин все още е на власт. Според второто опозицията, най-вече Алексей Навални и неговият екип, направи всичко, което беше възможно при този политически режим. Но дали приносът на Навални в борбата срещу режима в Кремъл е реален? В днешно време това е риторичен въпрос.

В момента повечето опозиционни лидери в Русия са или в затвора, или в чужбина. Тези, които не са в Русия, много активно излъчват в YouTube. За друга тяхна дейност се чува много по-малко, така че може да изглежда, че от политици те са се превърнали в политически коментатори.

Руските медии твърдят, че Кремъл е готов да допусне до участие в президентските избори  т.нар. “опозиционни” кандидати, за да увеличи своята легитимност. По-конкретно се говори за евентуалната номинация на основателя на партията “Яблоко” Григорий Явлински. Въпреки че за подобно решение политикът ще трябва да получи съгласие директно от Путин, хипотетичният успех на неговата предизборна кампания може да постави под въпрос легитимността на кремълския диктатор. Няма съмнение, че като позволява на Явлински да участва в изборите, Кремъл преследва собствените си цели. Путин има нужда на изборите да се явят и кандидати, които критикуват неговата политика. Според плана на Кремъл всички, които критикуват Путин, трябва да получат по 1%. Това ще позволи на Путин да каже на света, че руснаците подкрепят него и продължаването на войната.

Възможно е освен Явлински да допуснат до участие в изборите и няколко други антивоенни кандидати: Алексей Нечаев от партия “Нов народ” или Борис Надеждин от партия “Гражданска инициатива”. В крайна сметка колкото повече такива кандидати има на изборите, толкова по-убедителна ще изглежда победата на диктатора. В същото време руската опозиция се надява, че в тези условия ситуацията може да излезе извън контрола на Путин и да успеят да реализират на изборите “беларуския сценарий”. Тогава негативното отношение към Александър Лукашенко беше толкова голямо, че обществото просто не повярва в “нарисуваните” 80% от гласовете в негова полза. В света често се случва по време на избори нещо да не върви по плана на диктаторите. Те са убедени, че системата няма да ги подведе, дори когато осъзнават, че популярността им не е толкова голяма. И затова трябва съгласие, за да се играе тази игра с диктатор

До голяма степен избирателната система на Путин разчита на обикновени граждани, които са членове на районните избирателни комисии. И ако дори и на тях им писне от Путин, за диктатора ще бъде много по-трудно да фалшифицира вота. И тогава, дори да получи десет пъти повече гласове, отколкото има в действителност, за всички ще стане ясно, че руският диктатор е “гол цар”.

“Изборите са стрес за всеки диктатор и затова този стрес трябва да се стовари върху Путин. Както и в Беларус, руснаците трябва да подкрепят издигането на който и да е кандидат, за да могат да гласуват за него и по този начин да изразят алтернативна гледна точка на тази на Путин”.

Говорейки за руската опозиция на предстоящите избори, определено трябва да се спомене Навални – известно е, че той е преместен от наказателната колония ИК-6 във Владимирска област и в момента местонахождението му е неизвестно, съобщиха негови сътрудници в понеделник. Сътрудниците на Навални се подготвяли за евентуалното му преместване в колония с по-строг режим, след като през август той беше осъден на допълнителни 19 години затвор.

Миналата седмица помощничката на Навални Любов Собол заяви пред Ройтерс, че поддръжниците на политика се опасяват, че той ще бъде преместен в нова колония и че това е свързано с началото на кампанията за президентските избори, на които Владимир Путин възнамерява да се кандидатира за нов шестгодишен мандат. “Те толкова се страхуват от Навални, който е в затвора, има ограничени права за кореспонденция, не може да вижда семейството си и т.н., че в периода, когато Путин ще обяви намерението си да се кандидатира отново за президент, те са решили просто да откъснат Навални от външния свят колкото е възможно повече. Не дай Боже, той да направи някакво изявление”, казва Собол.

Трудно е обаче да определим това твърдение като реалистично, тъй като Алексей от години е “гласът на руската опозиция”, но през последните две години светът не е видял някакво реално противопоставяне от страна на руското общество срещу режима на Путин. Дали те ще имат смелостта да го направят сега, когато са близо следващите избори на диктатора, предстои да разберем.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *