,

Операция ТОХ’2023: България се присъедини към борбата с незаконното управление и трафик на отпадъци

В периода от 9 до 13 октомври 2023 г. беше изпълнена международна операция, наречена ТОХ’2023, с акцент върху противодействието на незаконното управление и трафик на отпадъци. Действията се осъществиха в страни-членки на SELEC (Център за правоприлагане в Югоизточна Европа), включително България, Австрия, Словения, Франция и Италия.

От страната на България в проверките участваха представители на Главна дирекция “Национална полиция”, Главна дирекция “Гранична полиция” (ГДГП), Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) и всички областни дирекции на МВР, Агенция “Митници” и Министерството на околната среда и водите.

По време на шестте проверки на корабни товари в пристанищата на Варна и Бургас не бяха открити нарушения при превоза на отпадъци.

През операцията беше засилен контролът на граничните контролно-пропускателни пунктове с цел предотвратяване на нелегалния трафик на отпадъци. Служители на Агенция “Митници” извършиха 318 проверки, представители на ГДГП – 484 проверки, а екипи от СДВР и областните дирекции инспектираха 307 обекта и 896 моторни превозни средства (МПС).

Експерти от Регионалните инспекции по околната среда и водите съставиха 15 акта за установени административни нарушения при управление на отпадъци, несъобразено с установения ред. Регистрирани бяха 7 случая на нерегламентирано изхвърляне на битови и строителни отпадъци, за които бяха изготвени констативни протоколи и направени предписания за почистване.

Инициирана беше проверка относно търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали без необходимите документи, с оглед на осъществяване на престъпление съгласно чл. 234б от Наказателния кодекс. Установени бяха 6 случая на съхранение и разкомплектоване на излязли от употреба МПС и 3 случая на складирани излязли от употреба ЖП траверси, третирани с химични вещества, за които не бяха издадени разрешения съгласно чл. 35 от Закона за управление на отпадъците. Взети бяха съответните административни мерки.

Ситуациите, в които са забелязани нарушения при управлението на опасни отпадъци, които не следват предвидените процедури, са докладвани на компетентните прокуратури с цел установяване на евентуални правонарушения по съгласно с член 353в от Наказателния кодекс.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *