От първите дни на пълномащабната инвазия на Руската федерация светът стана свидетел на безпрецедентни действия, които нарушават всички възможни норми на международното право. Окупацията на атомните електроцентрали (АЕЦ) “Чернобил” и “Запорожие” е първият случай на завземане на атомни електроцентрали в световната история, което е грубо нарушение на международното ядрено право.
Запорожската атомна електроцентрала (ЗАЕЦ), една от най-големите в света, е превърната във военно съоръжение. Руските войски използват тази АЕЦ като укритие за своята техника и персонал, тъй като нападенията срещу нея са невъзможни поради заплахата от техногенна катастрофа и радиационно замърсяване. Освен това централата служи като платформа за нанасяне на удари по гражданската инфраструктура на градовете Никопол и Марханец, за които Запорожската АЕЦ е като ядрен щит.
Окупацията на ЗАЕЦ представлява не само заплаха за безопасността на работата на централата, но и значително увеличава риска от радиационна авария. Това може да има катастрофални последици за цяла Европа, като доведе до радиационно заразяване на големи територии. В контекста на окупацията централата е загубила всякакво значение, освен политическото. Тя се е превърнала в механизъм за ядрен шантаж в ръцете на руските терористи.
Украйна настоява Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да поеме водеща роля в популяризирането на идеята за мирно изтегляне на руския военен контингент от АЕЦ. Това включва създаването на демилитаризирана зона около централата и предаването ѝ под контрола на украински регулатор или неутрална страна. Постоянното присъствие на мисията на МААЕ в ЗАЕЦ е положителна мярка, но ограниченията за достъп до определени зони, наложени от руските военни, не допринасят за пълен контрол върху ситуацията в централата.
Докато Русия заплашва света с ядрени оръжия, дейността на “Росатом” не е ограничена от значими санкции. Напротив, компанията има стратегически партньорства с водещи западни държави. “Росатом” играе ключова роля в създаването на видимост за легитимност на завземането на ЗАЕЦ и нарушава правата на човека.
За да се предотврати по-нататъшна ескалация, трябва да бъдат наложени ефективни санкции срещу “Росатом”, което включва:
– Изолиране на компанията от международно сътрудничество.
– Затрудняване на достъпа до всякакъв внос.
– Намаляване на зависимостта от техните технологии, услуги и гориво.
– Закриване на представителствата на “Росатом” в чужбина.
– Изключване на “Росатом” от Глобалния договор на ООН.
– Налагане на санкции на ръководителите на “Росатом” и на лицата, отговорни за подпомагането на масовите изтезания в ЗАЕЦ.
Международната общност трябва да осъзнае сериозността на заплахите, породени от действията на Русия, и да обедини усилията си, за да гарантира безопасността и сигурността на ядрените съоръжения в Украйна.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар