ОИК – София обвинена в двоен стандарт при решения за отстраняване на кметове

Общинската избирателна комисия (ОИК) в София взе решение да остави на поста кмета на село Герман Божидар Трайков, издигнат от ГЕРБ, въпреки че той е запазил участие в частна фирма близо година след встъпването си в длъжност. Решението бе прието в неделя.

Същевременно, в същия ден ОИК – София отстрани кмет, издигнат от „Възраждане“, с мотива, че е останал собственик на фирма след поемането на длъжността.

През 2024 г. комисията предприе действия по отстраняването на кметове, издигнати от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България – Спаси София“ (ПП-ДБ-СС), заради участието им в частни фирми след встъпване в длъжност.

„Продължаваме промяната“ определи случая като пример за „двоен стандарт“.

Председателката на ОИК – София Полина Витанова отхвърли тези обвинения. Според проекта за решение, Трайков е бил собственик и управител на една фирма и съдружник във втора. Той е излязъл от управлението на едното дружество в срок, но акциите му във втората фирма са прехвърлени чак през есента на 2024 г., около година след встъпването му в длъжност. За тези действия той не е уведомил председателя на Столичния общински съвет в определения срок.

Трайков обяснява забавянето с отсъствието на купувача на дяловете му при нотариуса за финализиране на сделката. Проектът за решение на ОИК, изготвен от Полина Витанова, предлага предсрочно прекратяване на правомощията му, но това предложение бе отхвърлено с 19 гласа „против“ и 17 гласа „за“.

Решението подлежи на обжалване в съда.

Междувременно, ОИК – София отстрани кмета на село Доброславци Росен Николов, издигнат от „Възраждане“, с мотива, че остава едноличен търговец с фирма „Росен Николов-НН“ след поемането на поста.

Цветомир Петров, председател на Столичния общински съвет и издигнат от коалицията ПП-ДБ-СС, критикува решенията на ОИК като противоречиви. Той припомни случаи на отстранени кметове от ПП-ДБ-СС заради участия във фирми, като заяви, че „същите тези хора“ са действали различно в други подобни ситуации.

През 2024 г. ОИК отстрани четирима кметове от коалицията ПП-ДБ-СС, мотивирайки се с участието им в дружества. В един от случаите потърпевшият твърди, че не е знаел за регистрация на фирма на негово име. В други случаи кметовете обясняват, че фирмите им не извършват дейност, или че забавянето в прехвърлянето на дяловете е било извън техния контрол.

Тези действия станаха повод партия „Продължаваме промяната“ да заяви, че ОИК „прилага двоен стандарт“ при решенията си относно кметове с участия в частни дружества.

Полина Витанова отхвърли обвиненията, като заяви, че членовете на комисията са гласували по собствена преценка. Тя посочи, че промяната в начина на гласуване при различни случаи може да бъде интерпретирана като признак за двойни стандарти, но не уточни конкретно кого визира.

Протоколът, в който се посочва как всеки член на комисията е гласувал, не бе публикуван към момента на приключване на редакцията на текста.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *