Очаквана инвестиция за над 600 млн. евро в автомобилната индустрия в България през 2024 г.

Масивна инвестиция от над 600 млн. евро в сферата на производството на ключови компоненти за автомобилната индустрия се очаква да се реализира през началото на 2024 г. в България. Инвеститорът от Западна Европа, който вече притежава няколко производствени обекти в Европа и има опит в България, разглежда две възможности за разположение на производството си: в Северна България, около Русе, или в региона на Стара Загора, според информация, предоставена от министъра на икономиката и индустрията, Богдан Богданов, в интервю за Българската телеграфна агенция (БТА).

Богданов подчерта, че този ход представлява основен тренд в Европа и е свързан с развитието на електрическите автономни превозни средства. България се позиционира като важен участник в този сектор, като според “Автомобилен къмпинг България” очакваният й принос към националната икономика през следващата година е между 10 и 12% от БВП.

Министър Богданов добави, че тази инвестиция през началото на следващата година е само една от няколкото, върху които работи за 2024 г.

По отношение на икономическите постижения за текущата година, Богданов отбеляза успешния ръст на брутния вътрешен продукт с близо 2%, както и рекордните преки чуждестранни инвестиции от 3,4 млрд. евро за първите десет месеца. Този нараснал интерес се дължи на увеличеното доверие на инвеститорите в бизнес климата в страната, предвидимостта на действията на държавата, стабилната финансова рамка и стратегията за присъединяване към Шенгенското пространство и еврозоната.

Във връзка с чуждестранните инвестиции, Богданов посочи, че основният поток идва от Нидерландия, Белгия и Швейцария, като подчерта последната инвестиция от Белгия в размер на 1,1 млрд. евро.

Относно реформата в държавните дружества, министърът съобщи, че те вече са предали бизнес планове и ясни инвестиционни програми. Новата методика за формиране на възнаграждението на ръководствата ще бъде свързана с резултатите от предприятията, за да се избегне несправедливо сравнение между различни дружества.

Относно злоупотребите, министърът сподели, че министерството води няколко дела за предполагаеми злоупотреби при ремонтите на язовири, оценени на около 600 млн. лева. Прокуратурата ще бъде сезирана поради умишлено ощетяване на “Ел Би Булгарикум” с близо 1,5 млн. лева.

По въпроса за правителствения комплекс, по който са изразходвани над 86 млн. лева без обществени поръчки и финансова обосновка, министър Богдан Богданов заяви, че вече са предприети действия за отказ от договора с изпълнителя. Той сподели, че държавата очаква възстановяване на значителна част от средствата, като прогнозира, че през януари може да бъдат възстановени първоначално 46 млн. лева. Богданов посочи, че се начислява ежедневна лихва по закон, която ще се сумира с невъзстановената част. Отбеляза, че ситуацията продължава да оказва вреда на данъкоплатците.

Относно делото за придобиване на вземания и дялове между Държавната консолидационна компания (ДКК) и “Кемира”, Богданов напомни, че въпреки обжалването на загубата, той не е оптимист за компенсацията на щетите от около 97 млн. лева. Той изрази загриженост за бъдещето на ДКК, казвайки, че със загубата от цесиите и щетите, дружеството трябва да бъде преразгледано. Очаква се проверка на прокуратурата за фиктивността на цесиите.

Относно инициативата “Достъпно за вас”, Богданов я оцени като успешна, като съобщи, че кампанията за намаляване на цените на хранителните стоки вече включва над 450 обекта в страната. Той добави, че кампанията ще продължи поне до май, а планира се разработване на интерактивна карта за потребителите.

Относно цените на бензина, министърът по икономика не очаква значителен скок през следващата година, освен ако не възникнат сериозни сътресения на световните пазари. Той сподели, че разговорите с европейските партньори продължават, особено по контрола на износа на нефтените продукти. Относно възможната продажба на рафинерията, Богданов заяви, че покаляния не са били официално представени, но подчерта важността на активната роля на държавата в процеса, за да се предпази ключов актив за националната сигурност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *