През нощта на 12 юни 2024 г. руските въоръжени сили нанесоха поредния ракетен и авиационен удар по Украйна, като използваха ракети с въздушно и наземно базиране, а също и ударни безпилотни летателни апарати. Общо — 30 средства за въздушно нападение:
– 4 крилати ракети Х-101/X-555 от самолети на стратегическата авиация Ту-95 МС (район на изстрелване — Саратовска област, РФ);
– 1 балистична ракета “Искандер-М” (от територията на Крим);
– 1 аеробалистична ракета Х-47M2 “Кинжал” (район на изстрелване — Тамбовска област, РФ);
– 24 ударни безпилотни летателни апарата “Шахед”-131/136 (район на изстрелване — Ейск, Приморско-Ахтарск, РФ).
В резултат на атаката има жертви. Според началника на Днипропетровската областната военната администрация (ОВА) Сергей Лисак в Синелниковски район на Днипропетровска област вследствие на атаката на “Шахед” 13-годишно момче е получило остра стресова реакция, а мъж на 39 години и жена на 40 години — порезни рани. На тях беше оказана медицинска помощ, те са лекуват амбулаторно. Според Руслан Кравченко, началник на Киивската ОВА, в резултат на падането на отломки в Киивската област е пострадал един човек, който е получил порезна рана на крака. На пострадалият беше оказана медицинска помощ на място, обаче то1 се е отказал да бъде хоспитализиран. Инфраструктурни съоръжения са били повредени и в два района на областта.
Днес украинските системи за противовъздушна отбрана, благодарение на западната помощ и опита на украинските оператори, са спасили десетки, а може би и стотици човешки животи. В същата Одеса около 5:00 часа сутринта прилетя “Искандер”, който е много голяма заплаха дори за съвременните системи за противовъздушна отбрана.
Не бива да се забравя и колко много етнически българи живеят на територията на Одеса и Одеска област. Според официалното преброяване на населението в Украйна през 2001 г. те са повече от 150 000 души, което ги прави трети по численост в областта. В самия град Одеса живеят около 50 000 — 60 000 българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгородски район.
Руските войски също така многократно са извършвали удари по съоръжения за съхранение на газ в Украйна. Президентът на Украйна Володимир Зеленски отбеляза това по време на церемонията по откриването на Ukraine Recovery Conference 2024 г. в Германия. В рамките на тази конференция на 11 — 12 юни лидерите на 10 държави се събраха, за да обсъдят възстановяването на Украйна. В речта си Зеленски заяви, че Путин се опитва да “усъвършенства практиката за унищожаване на енергийни съоръжения” с удари по Украйна. Става въпрос не само за конвенционалните топлоелектрически централи и язовири, но и за такива елементи на енергийната система като съоръженията за съхранение на газ и интерконекторите, които свързват енергийните системи на Украйна и Европа.
Това нападение само подчертава значението на по-нататъшното укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна. Западните държави следва активно да подпомагат украинската държава с модерни системи ПВО за защита на цивилното население и критичната инфраструктура.
Запазването на украинската промишленост, енергетика, транспортни артерии и съоръжения за поддържане на живота е от ключово значение за икономическото развитие и възстановяването на целия регион след войната. Разрушената инфраструктура възпрепятства напредъка, подкопава бъдещия просперитет и носи огромни финансови загуби.
Западните съюзници са задължени да продължат доставките на оръжия и оборудване за стабилната противовъздушна отбрана на Украйна. Това не само ще защити човешкия живот, но и ще осигури основата за по-нататъшен икономически растеж в страната и съседните региони след края на военните действия. Световната общност трябва ясно да разбере, че подсилването на противовъздушната отбрана на Украйна е въпрос на стабилност и развитие за цяла Европа. Надеждната сигурност на украинското небе влияе пряко върху перспективите на целия регион.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар