В редица общини в България предстои значително повишение на местните данъци и такси, като се очаква тези мерки да стабилизират общинските бюджети и да компенсират инфлацията и нарастващите разходи, според финансовия портал Pariteni.bg. Местните власти също така обмислят осъвременяване на данъчните оценки на имотите, за да отразяват по-точно пазарната им стойност и да увеличат приходите в бюджетите си.
Например, в община Добрич се планира почти двойно увеличение на данък “сгради” – от 1.3 на 2.5 промила върху данъчната оценка. Подобно, но по-малко драстично увеличение се предвижда и в Хасково, където данъкът върху имотите ще се покачи от 2 на 2.5 промила, а ставката за сделки с недвижими имоти ще нарасне от 2.6 на 3 промила.
В Дупница се обсъжда увеличение на сградния данък от 2.5 на 3.5 промила, както и на такса смет – от 4.5 на 5.9 промила. Освен това ще бъдат повишени патентният данък и данъците за таксиметрови услуги.
Ловеч организира пресконференция, на която местните власти подчертаха, че покачването на данъците е необходимо, за да се отговори на нарастващите разходи, като посочиха ръста в минималната работна заплата и оперативните разходи. Конкретно, увеличението за сградния данък и такса смет е планирано между 30 и 50%, докато данъкът върху превозните средства ще се увеличи с 10%.
В Ботевград предложението е да се повишат ставките за данък “сгради” от 3 на 3.5 промила, за МПС с около 35%, а за патентния данък – с 30%. Кметът на Ботевград, Иван Гавалюгов, обясни, че основният проблем е, че данъчните оценки на имотите не са актуализирани от 2008 г., и посочи, че за по-реалистично облагане на имотите трябва да се въведе механизъм, който да отразява пазарната им стойност и икономическите промени.
Вашият коментар