Кодексът за социално осигуряване и Наредбата за отпускане и изплащане на обезщетенията регламентират процеса по получаване на обезщетение за безработица и начина на изплащането му. Хората с прекратени трудови договори, които са били осигурявани за безработица поне 12 месеца в рамките на последните 18, имат право да получават средства от държавата. Трудовият стаж не е определящ фактор.
За да имате право на обезщетение, трябва да отговаряте на следните изисквания да се регистрирате като безработен в бюрото по труда;
Да не сте пенсионер за осигурителен стаж и възраст, както и да не получавате пенсия от друга държава;
Да не извършвате трудова дейност, подлежаща на задължително осигуряване. Изключение е трудов договор за еднодневна сезонна селскостопанска работа.
Документи за регистрация
При прекратяване на трудовото правоотношение имате 7-дневен срок да се регистрирате в бюрото по труда. Заявление-декларация се подава до териториално поделение на НОИ, избрано от безработния.
Заявлението може да бъде подадено онлайн с електронен подпис или ПИК, издаден от НОИ;
На хартия в дирекция „Бюро по труда“ по постоянен или настоящ адрес.
Изчисляване на обезщетението
Обезщетението се изчислява на база осигурителния стаж, включително периоди след 31 декември 2001 г., когато сте били осигурявани за безработица.
Минималното дневно обезщетение е 18 лв., а максималното – 107,14 лв. Сумата се определя, като дневната ставка се умножи по броя на работните дни за съответния месец. Пример: 18 лв. x 20 работни дни = 360 лв.
Размерът на дневното обезщетение е 60% от среднодневното възнаграждение за последните 24 месеца. То обаче не може да бъде по-ниско от минималния или по-високо от максималния размер.
При прекратяване на договора по взаимно съгласие или при виновно поведение, както и ако не са изминали три години от предишна регистрация, обезщетението е в минимален размер и се изплаща за 4 месеца.
Периодът на изплащане се определя според осигурителния стаж след 31 декември 2001 г., а не според трудовия стаж. Зачитат се следните периоди:
Временна нетрудоспособност, бременност, раждане или осиновяване на дете до 5 години;
Неплатен отпуск до 30 дни годишно;
Трудов стаж, признат от друга държава въз основа на двустранни договори.
Тези правила очертават директната връзка между осигуряването и правото на обезщетение.
Вашият коментар