“Ню Йорк таймс” и “Вашингтон пост” коментират политиката на САЩ в Близкия изток в контекста на резките промени, предизвикани от “Хамас”

Докато израелската армия се подготвя за пълномащабна война срещу палестинските бойци, САЩ се опитват да запазят ангажимента си да подпомогнат нормализирането на дипломатическите връзки между Израел и Саудитска Арабия, пише в днешния си брой в. “Ню Йорк таймс”.
Американският държавен секретар Антъни Блинкън вчера представи изглаждането на отношенията между двете близкоизточни страни като въпрос на избор между мира и тероризма на Хамас.
“Това наистина ще промени перспективите пред целия регион за много години напред”, каза Блинкън в предаването Си Би Ес нюз. “Кой се противопоставя на това? Хамас, Хизбула, Иран”. Мисля, че това говори много. Този регион действително е изправен пред избора да продължи по един от двата пътя”, допълни американският държавен секретар.
Блинкън направи и важната уговорка, че стремежът към дипломатическо споразумение между Израел и Саудитска Арабия не може да замени решението за две държави, което отговаря на нуждите на палестинците. Американските власти обаче десетилетия наред не успяват да постигнат напредък в тази област, отбелязва “Ню Йорк таймс”.
“Преди нападението на Хамас срещу Израел съществуваше двупартийно споразумение, споделяно от по-голямата част от ръководителите на американската външна политика, че въпросът за Палестина вече няма значение в Близкия изток”, каза Надер Хашеми, преподавател по близкоизточна политика в университета Джорджтаун. “Огромна част от арабите и мюсюлманите имат различно мнение за това уравнение – но кой във Вашингтон се интересува от тях”, допълни той. “Последните събития преобърнаха с главата надолу всички предпоставки, на които се основаваше политиката на САЩ в Близкия изток. Въпросът за Палестина сега отново е на първо място в регионалния и световния дневен ред. Мисля, че това беше целта на атаката на Хамас”, каза още Хашеми, цитиран от “Ню Йорк таймс”.
Изглежда, че засега саудитските официални лица заемат изчаквателна позиция, коментира изданието.
В. “Вашингтон пост” също прави кратък обзор на американската дипломация в Близкия изток в последните години.
Спокойно може да се каже, че през следващите седмици Съливан и колегите му ще отделят много време за проблемите в региона. Макар че Байдън обеща на Израел “непоколебима подкрепа”, през уикенда., той беше по-предпазлив по въпроса докъде трябва да стигне ответната реакция на Израел и какви усилия може да положи Вашингтон, за да осигури мир. След зверствата, извършени от Хамас и унищожителните въздушни удари на Израел по Газа, всякаква перспектива за дипломатически компромис изглежда далечна, коментира “Вашингтон пост”.
“Всъщност всяка масирана израелска атака в Газа вероятно ще доведе до стотици, ако не и хиляди палестински жертви, което допълнително ще охлади надеждите за нормализиране на ситуацията”, каза пред изданието бившият американски дипломат Аарон Дейвид Милър.
Този момент подчертава колко абсурдно беше да се свързва каквато и да е истинска представа за мир с Авраамовите споразумения. В действителност те бяха прагматични бизнес сделки между Израел и богати автократични държави, сред които и Обединените арабски емирства, и нямаха почти никакво отношение към палестинците, пише още “Вашингтон пост”.
За някои защитници на палестинците част от проблема е и самият факт, че се наложи вниманието на света към конфликта да бъде привлечено чрез екстремистко насилие, упражнявано от въоръжени групировки, допълва вестникът. “Вашингтон пост” цитира Халед Елгинди, изследовател в Близкоизточния институт. Той написа в профила си в “Екс”, че това е “огромен политически [и] морален провал” на САЩ, ЕС и международната общност, които “в повечето случаи са били доволни да запазят статуквото, докато цената са плащали най-вече палестинците”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *