Добивът на злато е предизвикателен и замърсяващ процес. Дори при находища с високо съдържание на метала, които обикновено се намират в отдалечени райони, се изискват огромни машини, значителни водни ресурси и токсични химикали, като киселини и цианиди, за да се извлекат едва около десет грама злато от един тон руда. При настоящите цени това количество струва над 800 долара.
В градската среда обаче съществува друг източник на злато – печатните платки от електронни отпадъци. Един тон такива платки може да съдържа до 150 грама злато, както и ценни метали като сребро, паладий и мед, които биха могли да увеличат общата стойност на добива до над 20 000 долара на тон.
Според данни на ООН през 2022 г. в световен мащаб са изхвърлени около 62 млн. тона електроника, като по-малко от една четвърт от тях се рециклират официално. Обикновено печатните платки се отстраняват, раздробяват и изгарят в пещи или се обработват с химикали, което води до значителни въглеродни емисии и вредни странични продукти. В търсене на по-чисти методи, някои компании използват бактерии за извличане на метали чрез биологично излужване, процес, познат от древността.
Биологичното излужване е установено, че е резултат от действието на бактерии, които произвеждат окислители, разтварящи метали в разтвор. В контролирана среда този процес може да бъде ускорен, като подходящите бактерии се поставят в киселинна среда с температура под 50°C и осигурен кислород. Bioscope Technologies, компания в Англия, използва тази технология, като бактерии обработват натрошени печатни платки, разтваряйки металите в рамките на ден-два. След това металите се възстановяват чрез различни методи, като златото се утаява с добавка на вода, а медта се извлича чрез електролиза.
Целта е създаване на затворена и устойчива система за рециклиране, която ускорява естествения процес. Заводът на Bioscope в Кеймбридж има капацитет за обработка на 1000 тона платки годишно, като вече се планира изграждане на по-голямо съоръжение.
Bioscope е създадена като дъщерно дружество на N2S, която се занимава с рециклиране на ИТ оборудване. Преди обработка в Bioscope, пластмасите и фибростъклото се отделят механично. Пластмасите се рециклират, а стъклото се преработва в силициев диоксид за специализирана керамика.
Процесът извлича почти цялото количество злато, сребро, мед и паладий, като количеството зависи от вида на електрониката. След всички стъпки не се изхвърля нищо – технологията се усъвършенства за извличане и на други метали като калай, цинк, галий и тантал, планирани за добавяне през следващата година.
Вашият коментар