Новите регулации на Българската народна банка (БНБ) за ипотечни кредити могат да усложнят достъпа до собствено жилище за хората с по-ниски доходи, но не се очаква да окажат съществено влияние върху пазара на недвижими имоти и кредитирането като цяло, заяви председателят на Управителния съвет на Националното сдружение “Недвижими имоти” (НСНИ) Александър Бочев в интервю за БТА.
През миналата седмица, БНБ въведе нови мерки, които влизат в сила на 1 октомври, целящи да ограничат съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението до максимум 85%. Освен това, съотношението между текущите плащания и доходите на кредитополучателя не трябва да надвишава 50%, а максималният срок на кредита ще бъде ограничен до 30 години.
Според Бочев, новите правила на БНБ са насочени към охлаждане на имотния пазар и ограничаване на домакинската задлъжнялост. Въпреки това, той посочва, че едва около 7-8% от българските домакинства използват ипотечни кредити, като повечето предпочитат потребителски заеми с по-малки суми.
Ограничаването на срока на кредита до 30 години няма да има съществено влияние върху пазара, защото само около 6-7% от кредитите през 2023 година са били с по-дълъг срок, подчерта експертът. Той добави, че хората в сектори като ИТ, фармация и транспорт обикновено успяват да изплатят заемите си предсрочно поради добрите си доходи.
Относно ограничаването на финансирането до 85%, Бочев отбеляза, че и тази мярка няма да окаже значителен ефект, тъй като малък процент от ипотечните кредити за 2023 г. са били за над 90% от стойността на имота.
Мярката, ограничаваща съотношението дълг-доход до 50%, според Бочев, може да има по-съществено въздействие върху пазара, тъй като около 23-24% от ипотечните кредити са с такова съотношение. Той обаче обясни, че банките отчитат множество странични фактори при определянето на вноските, като профилът на клиента и неговата финансова стабилност играят ключова роля.
В заключение, Бочев смята, че въпреки новите ограничения, те едва ли ще доведат до значителни промени на пазара на недвижими имоти, тъй като купувачите ще се адаптират, като променят предпочитанията си за по-евтини квартали или по-малки жилища.
Вашият коментар