Мина след мина гърмят под краката на новоизбрани кметове из страната. Някои от проблемите са нарочно породени от приближени на падналата власт. Други касаят миш-маш, който старият кмет е оставил да оправя след вота – но е бил победен на него, пише в. “Сега”.
Най-тежката и ситуацията в Пазарджик. Вчера на специална пресконференция кметът Петър Куленски потвърди за огромните финансови проблеми на общината – дупка от поне 10 млн. лв., получена от разликата между изкуствено завишени (несъбираеми) приходи от местните данъци и такси и направени харчове. Има запорирана от НАП сметка. Освен това през тази и предишни години са били отклонявани за различни дейности средства от държавата за милиони, превеждани целево в други сфери. А и са натрупани големи дългове. Куленски не съобщи точния размер, но пооткрехна завесата – 27 млн. лв. към местни доставчици, над 1.5 млн. лв. кредити към банки и фонд ФЛАГ, около 600 000 лв. за осигуровки на служителите. Според кмета изходът е в затягане на финансовата дисциплина, преглед на договорите с всеки един кредитор и т.н.
Другите нови кметове нямат чак такива проблеми, но не им е леко. При Костадин Димитров в Пловдив дупката е около 20 млн. лв. – отново заради несъбираеми приходи. Към момента, тоест на финала на годината, са постъпили едва 67% от местните данъци и такси. В Благоевград Методи Байкушев се оплака, че общинските дългове към банките са 17.5 млн. лв., а по сметките има 480 000 лв. В сравнение с всички тия данни, финансовото положение на община Варна е цветущо. Обаче веднага след вота общинското предприятие “Пазари”, назначено при предишната власт, поиска вдигане на наемите с 10%. Съответно се появи недоволство от търговци. Дружеството обяснява, че причините за повишаването са обективни, но, не ясно защо, не притисна търговците преди вота.
В община Стамболийски се случи нещо изненадващо. Новият кмет Петър Неделев завари празно кметството. 36 общински служители и 18 работници от общинската фирма по чистота са били освободени между двата тура. И ще им се плащат обезщетения. „Никой никого не е карал да прави каквото и да било насила. Аз им предложих – някои се съгласиха, а други не. Средствата за обезщетения не са милиони, не са и 200-300 хиляди, доста по-малко са“, обясни пред bTV Теодора Денева, изпълняващ длъжността кмет по време на вота. Но, всъщност, в Стамболийски всичко това не е ново, понеже всяка паднала власт си изпразва кабинетите.
Вашият коментар