През последните години международните санкции срещу Русия целят да ограничат износа на руски петрол – ключов източник за финансиране на войната срещу Украйна. Въпреки това, сложни схеми с посреднически компании и офшорни структури позволяват на Кремъл да запази потока от приходи.
Т.нар. „сенчеста флота“ на Русия включва стотици танкери, които сменят имена и флагове, за да избегнат контрол. Но истинската игра се води не само на море, а и във финансовите мрежи. Зад повечето сделки стоят фирми, регистрирани в Обединените арабски емирства, Сейшелите или Хонконг, които имат руски данъчни номера и сметки в банки, включително под санкции.
Пример е Fuel and Oil Dynamics FZE, компания от ОАЕ, която поддържа сметка в руска банка и плащания за милиони долари към структури, свързани с клана Гуцериев – олигарси с дългогодишни връзки с Кремъл. Друга структура – Imperium Trading FZE – превежда милиарди рубли чрез санкционирани банки, като успоредно търгува с текстил и чай, за да прикрива истинската си дейност.
Сложните връзки водят дори до Хонконг – чрез Blackford Corporation Limited, която е получавала суров петрол директно от „Роснефт“ и контролира ключови инфраструктури за претоварване на нефт в Черно море. Дори след включването на някои фирми в санкционни списъци, нови компании поемат функциите им – клонинги, регистрирани в различни юрисдикции.
В крайна сметка, тези търговци не са временни структури, а част от система, подкрепена от руски финансови и индустриални групи. Докато ЕС и партньорите му не насочат санкции и към реалните бенефициенти и техните глобални партньори, Русия ще продължи да заобикаля ограниченията и да финансира агресията си.
За България този проблем има директно значение. Черно море е важен маршрут за трафик на петрол, а пристанища като Бургас могат да бъдат индиректно въвлечени в логистични схеми. По-строгият контрол и споделянето на информация със съюзниците са критични, ако искаме санкциите да имат реален ефект.
Вашият коментар