,

НЕК и Hidroelectrica актуализират проекта за водна централа на река Дунав между Никопол и Турну Мъгуреле.

Националната електрическа компания, заедно с румънската Hidroelectrica, обновяват проекта за изграждане на водна централа на река Дунав между Никопол и Турну Мъгуреле, съобщи министърът на енергетиката Румен Радев. Проектът е част от трансграничния проект, който ще осигури свързаност на енергийните мрежи, подобряване на плаваемостта, управление на рисковете от наводнения и укрепване на брега. Изпълнителният директор на НЕК, Мартин Георгиев, посочи, че в момента се актуализира предпроектното проучване, а проектите се преработват и технически, и от екологична гледна точка. Екологични организации изразиха противопоставност към подобни начинания, тъй като смятат, че те крият риск за биоразнообразието. Инвестиционната стойност на проекта е около 6 млрд. евро за двете страни, а мощността на централата ще бъде 800 мегавата.

Националната електрическа компания (НЕК) и румънската Hidroelectrica обновяват проекта за изграждане на водна централа на река Дунав между Никопол и Турну Мъгуреле, съобщи министърът на енергетиката Румен Радев. Този проект е част от трансграничен проект, който ще подобри свързаността на енергийните мрежи, плаваемостта на реката, управлението на рисковете от наводнения и ще укрепи брега. Изпълнителният директор на НЕК, Мартин Георгиев, посочи, че в момента се актуализира предпроектното проучване, като се преработват и технически, и от екологична гледна точка, проекти, изготвени преди десетилетия. Екологични организации изразиха съпротива към тези начинания, тъй като смятат, че те крият риск за биоразнообразието. Проектът е оценен на около 6 млрд. евро за двете страни, а мощността на централата ще бъде 800 мегавата.

Националната електрическа компания, заедно с румънската Hidroelectrica, обновяват проекта за изграждане на водна централа на река Дунав между Никопол и Турну Мъгуреле, съобщи министърът на енергетиката Румен Радев. Проектът е част от трансграничния проект, който ще осигури свързаност на енергийните мрежи, подобри плаваемостта, управлението на рисковете от наводнения и ще укрепи брега. Изпълнителният директор на НЕК, Мартин Георгиев, посочи, че в момента се актуализира предпроектното проучване, а проектите се преработват и технически, и от екологична гледна точка. Екологични организации изразиха противопоставност към подобни начинания, тъй като смятат, че те крият риск за биоразнообразието. Проектът е оценен на около 6 млрд. евро за двете страни, а мощността на централата ще бъде 800 мегавата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *