Тазгодишната кампания за събиране на розов цвят в централна България започна по-рано от обичайното: в първите дни на май, а на някои места дори през април. Това е нещо необичайно за последните поне 15 години. Сухата и топла пролет е основната причина за по-ранното начало на розобера.
“Кампанията започна месец по-рано, което е много особено тази година. Засега нещата вървят добре като качество и количество на цвета, но никой не си спомня през април да е започвал розобер”, сподели за БНР Веселина Ралчева, която ебиопроизводител на етерично-маслени култури.
Ранното начало на събирането на маслодайна роза изисква бърза мобилизация и намиране на работна сила. Липсата на достатъчно хора за работа е най-големият проблем в момента.
“Никой не очакваше това да се случи през април, да съвпадне с толкова дълги празници, които са сложни за организация на толкова много хора и берачи, но се справяме засега”, добави Ралчева. Тя посочи, че за последните две години площите с рози са намалели с около 15%.
Проблемът с работната сила се задълбочава с всяка следващата година, но ранното начало на кампанията помогна, тъй като хората бяха наети преди да тръгнат на други сезонни работи в чужбина, коментира биопроизводителят. Ралчева критикува сегашния режим на сключване на краткосрочни договори с работниците, който административно усложнява работата на производителите на рози.
В района на Павел баня събирането на маслодайна роза е в напреднал етап от началото на месеца. В същото време розоберачите се притесняват, че няма да има достатъчно цвят до времето на Розовите празници в Казанлък и Павел баня.
В момента в България има около 50 000 декара насаждения с маслодайна роза. Очаква се събирането им да приключи до края на месец май. Празниците на розата в Павел баня са на 13 юни, а в Казанлък кулминацията на фестивала е на 2 юни.
Вашият коментар