Около 350 хиляди души у нас продължават да живеят в условия на дигитална изолация, сочат данни от Министерството на транспорта и съобщенията. За справяне с проблема вече са постъпили осем проектни предложения по инициативата за масово разгръщане на цифрова инфраструктура, финансирана чрез Националния план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на заложените инвестиции възлиза на близо 469 милиона лева. Крайният срок за участие в процедурата изтече миналия петък.
Същия ден парламентът даде зелена светлина на законодателни промени, предложени от министерството, които облекчават административните стъпки, свързани с изграждането и модернизацията на физическа инфраструктура за електронни мрежи. Това ще улесни полагането на кабели и оборудване дори в отдалечени райони, земеделски земи и труднодостъпни населени места.
„В малките населени места животът си върви, без да го огряват постиженията на съвременните технологии. Ако не бяха приети измененията, щяхме да излезем много извън допустимия срок за реализация на проекта. Сега се надяваме дори да приключим два месеца по-рано“, коментира вицепремиерът Гроздан Караджов.
Очаква се избраните изпълнители да изградят мрежова инфраструктура основно в слабо населени и селски райони, като проектът предвижда подобряване на интернет свързаността в 140 общински центъра. Също така не по-малко от 700 базови станции ще бъдат интегрирани към преносните мрежи.
По региони, най-голям интерес е отчетен към Югозападния район, където са подадени две оферти за близо 90 млн. лева. По една кандидатура е регистрирана за Северозападния (84,84 млн. лв.), Североизточния (66,6 млн. лв.), Югоизточния (78,72 млн. лв.) и Южния централен район (87,6 млн. лв.). Северният централен район също е с две предложения и предвиден бюджет от 61,08 млн. лв.
Оценяването на подадените проекти ще отнеме до три месеца, а крайната дата за реализация на дейностите е август 2026 г.
Вашият коментар