Национален форум утвърждава иновациите в българското образование

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков открива първия Национален форум “Лаборатории за иновации” – най-голямото събитие за училищни иновации в България. Форумът започва днес, 10 декември, от 9:30 ч. в зала 6 на Националния дворец на културата (НДК), съобщават от Министерството на образованието и науката (МОН).

Събитието е фокусирано върху иновативните методи на преподаване, които се утвърждават като двигател за модернизиране на образователната система. По време на форума ще бъдат представени резултатите от работата на петте пилотни лаборатории, създадени по Националната програма “Иновации в действие”.

Тези лаборатории са реализирани в пет образователни институции-домакини, всяка от които работи съвместно с десет партньорски училища. Общо над 55 училища са участвали в разработването и прилагането на иновационни подходи в различни направления, сред които “Предприемачество и финансова грамотност”, “Екология и зелена енергия”, “Проектно базирано обучение и интегрирано знание”, “Позитивно образование и личностно развитие”, както и “Образователна интеграция и гражданско образование”.

Пилотните проекти са изпълнявани от 108-о СУ “Никола Беловеждов” в София, ОУ “Петко Рачов Славейков” във Варна, ПМГ “Яне Сандански” в Гоце Делчев, Второ ОУ “Петко Рачов Славейков” в Стара Загора и ОУ “Неофит Рилски” в село Дерманци. Успехът на тези проекти се дължи на съвместната работа между педагогически специалисти и външни експерти.

На форума ще присъстват и екипите на шестте нови училищни лаборатории, които ще работят по програмата през настоящата учебна година. Те ще имат възможност да обменят опит с колегите си и да усъвършенстват своите подходи.

Особен акцент ще бъде поставен на анализа, изготвен от проф. Дора Левтерова от Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, който разглежда развитието на иновационната култура в училищата и очертава насоки за бъдещето.

Форумът ще продължи до 15:00 ч. и цели да утвърди иновациите като основен компонент на българското образование, стимулирайки взаимодействието между училищата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *