,

Мултивекторната агресия на Русия — подготовка за мащабен конфликт с НАТО

През последните години се наблюдава тревожна тенденция: Руската федерация активно се подготвя за потенциален широкомащабен конфликт с НАТО. Този извод се подкрепя от редица финансови, икономически и военни показатели, както и от експертни оценки и разузнавателни данни.

Според доклад на Института за изследване на войната (ISW) от 23 юни, Русия ускорява подготовката си за евентуален конфликт с НАТО. Полският президент Анджей Дуда подчерта в интервю за CNBC на 20 март, че Путин активизира усилията си да постави руската икономика на военна основа с намерението да нападне НАТО още през 2026 или 2027 г. Датският министър на отбраната Троелс Лунд Поулсен също заяви, че новите разузнавателни данни показват възможността за руско нападение срещу страните от НАТО в рамките на три до пет години. Руските военни продължават да провеждат структурни реформи, насочени както към подкрепа на войната в Украйна, така и към разширяване на обикновените способности на РФ в дългосрочен план. Редица мерки за укрепване на руския военен капацитет изглежда като подготовка за потенциална конвенционална война срещу НАТО, а не само част от войната срещу Украйна.

Наред с военната подготовка Русия активно използва методи на хибридна война, особено в региона на Балтийско море. Както отбелязва Bloomberg, дестабилизиращите операции в този регион са се засилили след началото на пълномащабна война срещу Украйна. Президентът на Финландия Александър Стуб заяви: “Сега Русия води две войни. Едната е кинетична, традиционна война в Украйна. Другата е хибридна война в Европа и на Запад, за да повлияе на тона на обществения дискурс или по някакъв начин да разклати чувството ни за сигурност.”

Хибридните атаки на Русия включват изпращане на групи мигранти, които да щурмуват границите, заглушаване на GPS сигнали, набиране на престъпници за дребномащабни саботажи, нарушаване на въздушното пространство, опити за намеса в избори и разпространение на дезинформация. Балтийските държави, Финландия и Полша отговарят на тези действия с планове за укрепване и модернизиране на източната си граница на обща стойност 3,5 млрд. долара. Особено внимание се обръща на т.нар. коридор Сувалки — 100-километров участък между Полша и Литва, който се счита за стратегически важен при евентуалния конфликт. Ако бъде блокиран този коридор, който се намира между Беларус и руския ексклав Калининград, това може да откъсне балтийските държави от останалата част на Европа.

Освен това Русия активно използва информационна война и пропаганда. Според разузнавателните служби на балтийските държави Москва редовно представя тези държави като подстрекатели към война и русофоби и е ангажирала армия от тролове и ботове за разпространение на злонамерено съдържание в социалните медии. Широката поява на изкуствения интелект усложнява проблема с идентифицирането на дезинформацията.

Важно е да се отбележи, че Русия е успяла да изравни изоставането си от НАТО по отношение на конвенционалните оръжия, прилагайки некласически методи. Експертите отбелязват, че РФ успешно използва подкрепа за деструктивни обществени инициативи, информационни и психологически операции, подкупване на политици, намеса в избори, саботаж и създаване на икономическа и инфраструктурна зависимост на държавите. Ако се съди по мащаба, некласическите методи на водене на война отдавна са приоритет на руснаците във войната им срещу Украйна и останалата част от Запада.

Въпреки това ядреният шантаж остава най-тревожният аспект на руската стратегия. Диктаторът Путин и неговите пропагандатори редовно правят публични изявления за възможността Русия да използва ядрено оръжие срещу Украйна или нейните партньори. Тук е важно да се подчертае, че Руската федерация няма за това основателна причина: нито политическа, нито военна. Хипотетичното използване на ядрени оръжия от страна на Руската федерация няма да подобри военните и политическите ѝ позиции, а напротив —  ще доведе до незабавно поражение.

Кремъл блъфира, опитвайки се да вдигне залозите, за да забави помощта за Украйна от страна на нейните партньори. Русия редовно прибягва до ядрен шантаж от 2014 г. насам. Реториката на Кремъл обаче “нормализира” това явление и разрушава табуто върху ядрената агресия. Това е изключително безотговорна и опасна игра, която може да има трагични последици за човечеството. В отговор на тези заплахи свободният свят най-накрая премина към по-решителни отговори на заплахите на Путин. САЩ и НАТО демонстрираха, че разполагат със симетрично възпиращо средство срещу ядрен агресор.

Дмитро Колев, специално за БФ 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *